Pse Azerbajxhani dhe Armenia janë në luftë? Një analizë e shkurtër e situatës në Kaukazin e Jugut

Harta e Nagorno-Karabakh / Foto: M-Production / Alamy / Alamy / Profimedia

Azerbajxhani njoftoi sot se forcat e tij të armatosura kanë nisur "aktivitete lokale anti-terroriste" në rajonin e Nagorno-Karabakh për të rivendosur rendin kushtetues duke çarmatosur dhe detyruar tërheqjen e formacioneve ushtarake armene nga atje.

Nagorno-Karabakh njihet ndërkombëtarisht si territor i Azerbajxhanit, por ka një popullsi kryesisht armene që i ka rezistuar sundimit të Azerbajxhanit për më shumë se një shekull. Në vitin 1991, ky rajon me rreth 150.000 banorë shpalli pavarësinë dhe që atëherë është vetëqeverisur me mbështetjen armene si Republika e panjohur e Artsakhut.

Të martën, kur filloi operacioni, Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit shpjegoi qëllimin e saj, domethënë informoi se qëllimi është çarmatosja dhe sigurimi i tërheqjes së formacioneve të Forcave të Armatosura armene nga territoret e Azerbajxhanit dhe neutralizimi i ushtrisë së tyre. infrastrukturës. Pavarësisht shenjave të përparimit të mundshëm drejt paqes, një nga “konfliktet e ngrira” të Evropës po riaktivizohet, shkruan Guardian.


Cili është sfondi i konfliktit?

Nagorno-Karabakh është një rajon malor pa dalje në det, i vendosur brenda kufijve të Azerbajxhanit. Ka qenë prej kohësh një burim mosmarrëveshjesh që datojnë para krijimit të Bashkimit Sovjetik.

Tensionet u lehtësuan kur Armenia dhe Azerbajxhani ishin republika sovjetike, por janë rishfaqur që nga fundi i Luftës së Ftohtë dhe rënia e kontrollit të Partisë Komuniste mbi bllokun Sovjetik.

Lufta midis forcave ushtarake armene dhe azerbajxhanas përfundoi me një armëpushim në 1994, me Armeninë nën kontrollin e plotë të Nagorno-Karabakut dhe enklavave të tjera përreth të territorit të Azerbajxhanit.

Pas dekadash konflikti të përhershëm, Azerbajxhani nisi një operacion ushtarak në vitin 2020 që u shndërrua në një luftë të dytë të Nagorno-Karabakut, duke thyer shpejt mbrojtjen armene. Gjatë konfliktit 44-ditor, Azerbajxhani, me ndihmën e Turqisë, rifitoi kontrollin e shtatë rretheve dhe rreth një të tretën e Karabakut.

Aleati i Armenisë, Rusia, e cila gjithashtu ka marrëdhënie të mira me Azerbajxhanin, i është bashkuar bisedimeve për armëpushimin. Marrëveshja kërkonte që rreth 2.000 paqeruajtës rusë të dislokoheshin në Nagorno-Karabakh për të ruajtur të vetmen rrugë të mbetur që lidh enklavën me Armeninë – të ashtuquajturin Korridori Lachin.

Në dhjetor 2022, aktivistët azerbajxhanas të mbështetur nga qeveria filluan të bllokojnë Korridorin Lachin dhe në prill 2023, Azerbajxhani vendosi një pikë të re kontrolli përgjatë rrugës. Lëvizjet ndërprenë fluksin e njerëzve dhe mallrave midis Armenisë dhe Nagorno-Karabakut, përveç evakuimeve mjekësore emergjente, duke krijuar atë që SHBA dhe të tjerët e kanë quajtur një "situatë humanitare që përkeqësohet me shpejtësi".

Luis Moreno Ocampo, ish-kryeprokurori i Gjykatës Penale Ndërkombëtare, e përshkroi bllokadën si një "gjenocid" të mundshëm kundër armenëve të Karabakut dhe një përpjekje për t'i "vritur uria" ata.

Azerbajxhani është një vend me shumicë myslimane dhe Armenia është një vend me shumicë të krishterë, kështu që disa nga të dyja palët janë përpjekur ta portretizojnë konfliktin si fetar, megjithëse analistët thonë se kjo pikëpamje është e ekzagjeruar. Azerbajxhani, për shembull, dihet se mban lidhje të forta mbrojtëse me Izraelin.

Harta e Nagorno-Karabakut / Foto: Iryna Volina / Alamy / Alamy / Profimedia

Cila është arsyeja e shpërthimit të një konflikti të ri midis Armenisë dhe Azerbajxhanit?

Luftimet e përtërira sugjerojnë se përpjekjet e Rusisë dhe Perëndimit për të negociuar një rezultat diplomatik dhe zgjidhje midis dy palëve ndërluftuese kanë dështuar. Armenia ka paralajmëruar për javë të tëra se Azerbajxhani po lëviz trupat pranë kufirit të tyre të përbashkët, i cili konsiderohet si një nga më të militarizuarit në botë.

Duke nisur të ashtuquajturat "aktivitete anti-terroriste", Azerbajxhani dëshiron të detyrojë Armeninë të njohë sovranitetin e saj mbi Nagorno-Karabakun. Azerbajxhani po kërkon gjithashtu të ndërtojë një korridor rrugor dhe hekurudhor që e lidh atë me Nakhçivanin, një pjesë e veçantë e territorit të Azerbajxhanit në kufirin jugperëndimor të Armenisë, i cili do t'i jepte vendit një lidhje të drejtpërdrejtë me Turqinë. Kështu, Azerbajxhani do të lidhet drejtpërdrejt me aleatin dhe përkrahësin e tij të fuqishëm Ankaranë.

Përveç çështjes humanitare, konflikti është me interes ndërkombëtar për disa arsye. Kryesorja është se fuqitë rajonale, përfshirë Rusinë, Turqinë dhe Iranin, janë të angazhuara në shkallë të ndryshme në Kaukazin e Jugut.

Turqia tashmë ka shpallur mbështetjen e saj të fortë për Azerbajxhanin, ndërsa Rusia ka një aleancë sigurie me Armeninë, megjithëse u shet armë të dyja palëve.

Megjithëse BE-ja po shtyn për negociata, Brukseli, i udhëhequr nga interesat e veta, ka filluar të mbështetet tek Azerbajxhani për partnerë të rinj energjetikë për të kompensuar humbjen e gazit dhe naftës ruse për shkak të luftës në Ukrainë.

A po e humb ndikimin Rusia?

Vendimi i Azerbajxhanit për të nisur një ofensivë të re në Nagorno-Karabakh sugjeron se Rusia, e preokupuar dhe e rraskapitur nga pushtimi i kushtueshëm i Ukrainës, po humbet kontrollin mbi shtetet që dolën nga ish-BRSS, të cilat ajo e konsideronte sferën e saj të ndikimit.

Presidenti rus Vladimir Putin ka ndërmjetësuar personalisht për t'i dhënë fund luftës mes dy vendeve në vitin 2020 dhe ka vendosur 2.000 paqeruajtës rusë. Në atë kohë, vëzhguesit thanë se marrëveshja e paqes i dha Moskës një ndikim të ri në rajon dhe thelloi varësinë e dy vendeve nga Moska.

Por pushtimi rus i Ukrainës i shqetësoi thellësisht të dyja vendet, të cilat që atëherë kanë kërkuar të diversifikojnë politikat e tyre të jashtme larg varësisë së madhe nga Rusia. Azerbajxhani është afruar më shumë me Turqinë dhe Izraelin, duke blerë armë nga të dy vendet. dhe Armenia ka bërë disa lëvizje demonstrative duke kritikuar dhe distancuar veten nga Rusia, ndërkohë që i afrohet Perëndimit.

Në fillim të shtatorit, autoritetet në Jerevan pritën ushtarë amerikanë për një stërvitje të përbashkët ushtarake me ushtrinë armene.

Armenia dërgoi gjithashtu ndihma humanitare në Ukrainë, të dorëzuar personalisht nga Anna Hakobyan, gruaja e kryeministrit armen, Nikol Pashinyan.

Të gjitha këto lëvizje tregojnë se përpjekjet e qeverisë së Nikola Pashinyanit për ta kthyer Armeninë drejt Perëndimit, tashmë ndëshkohen nga Moska, e cila, ndryshe nga e kaluara, nuk ka lëvizur as gishtin për të mbrojtur aleatin e saj Armeninë nga sulmi ushtarak i Azerbajxhanit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës