Pse TikTok po shqetëson kaq shumë qeveritë perëndimore?

Aplikacioni TikTok / Foto: Claudia Nass / Alamy / Alamy / Profimedia

Qeveritë perëndimore janë të zemëruara me TikTok. Një aplikacion kinez që pëlqehet nga adoleshentët në mbarë botën është kritikuar për lejimin e spiunimit, mosmbrojtjes së të dhënave personale dhe madje edhe korruptimin e të rinjve, shkruan Politico. Qeveritë në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Kanada, Zelandën e Re dhe në mbarë Evropën kanë vendosur muajt e fundit të ndalojnë përdorimin e TikTok në telefonat zyrtarë.

Nëse gjërat shkojnë ashtu siç duan qeveritë perëndimore, kufizime më të forta janë të mundshme. Shtëpia e Bardhë i ka kërkuar kompanisë mëmë kineze BitDance që të shesë TikTok ose aplikacioni do të ndalohet plotësisht në SHBA. Zyrtarët e sigurisë nuk po thonë shumë se pse janë kundër TikTok.

Kjo mund të jetë për shkak të ndjeshmërisë së çështjeve të sigurisë kombëtare ose thjesht një shenjë se këto janë histori boshe të paargumentuara. Kreu ekzekutiv i “TikTok”, Shou Ziju, iu përgjigj pyetjeve të kongresmenëve amerikanë në lidhje me këtë.

Kritikat më të zakonshme drejtuar "TikTok":

1. Qasja e Kinës në të dhënat e TikTok

Ndoshta shqetësimi më i madh është qasja e mundshme e qeverisë kineze në të dhënat e miliona përdoruesve të TikTok. Zyrtarët perëndimorë të sigurisë kanë paralajmëruar se BitDance mund t'i nënshtrohet ligjeve të sigurisë kombëtare të Kinës, veçanërisht një ligji të vitit 2017 që kërkon që kompanitë kineze të "mbështesin, ndihmojnë dhe bashkëpunojnë" me komunitetin e inteligjencës së vendit. Ligji u jep liri agjencive të inteligjencës së Kinës, thonë zyrtarët.

Të dhënat e përdoruesve të TikTok mund të përdoren gjithashtu nga qindra inxhinierë kinezë dhe punonjës të TikTok, disa prej të cilëve mund të punojnë për shtetin, thonë zyrtarët perëndimorë. Në dhjetor 2022, disa punonjës të BitDance në Kinë dhe SHBA u vunë në shënjestër të gazetarëve të mediave perëndimore që po përdornin aplikacionin (dhe më vonë u pushuan nga puna).

Muajin e kaluar, institucionet evropiane i ndaluan punonjësit e tyre të kishin TikTok në telefonat e tyre të punës. Email-et dërguar stafit të mbikëqyrësit evropian të mbrojtjes së të dhënave shpjeguan se kjo ishte për të "reduktuar ekspozimin e Komisionit ndaj sulmeve kibernetike pasi aplikacioni mbledh kaq shumë të dhëna në pajisjet celulare që mund të përdoren për të sulmuar Komisionin".

TikTok pretendon se nuk i ka dhënë kurrë të dhëna qeverisë kineze

Komisioni i Irlandës për Mbrojtjen e të Dhënave, rregullatori kryesor i BE-së për këtë çështje, do të vendosë në muajt e ardhshëm nëse TikTok ka transferuar ilegalisht të dhëna për përdoruesit evropianë në Kinë. Ata që janë skeptikë ndaj akuzave të sigurisë theksojnë se qeveria kineze thjesht mund të blejë sasi të mëdha të të dhënave të përdoruesve nga ndërmjetës të rregulluar lehtë.

Rrjetet sociale amerikane si Twitter kanë pasur gjithashtu probleme në mbrojtjen e të dhënave të përdoruesve nga sytë kureshtarë të qeverive të huaja, theksojnë ata. TikTok pretendon se nuk i ka ofruar kurrë të dhëna qeverisë kineze dhe do të refuzonte ta bënte këtë nëse i kërkohet. BitDance është i regjistruar në Ishujt Kajman, për të cilin TikTok pretendon se do ta mbrojë atë nga detyrimet ligjore për të ndihmuar agjencitë kineze.

Projekti Teksas dhe Projekti Tërfil

Njëzet për qind e aksioneve të BitDance zotërohen nga themeluesit e saj dhe investitorët kinezë, 60 për qind nga investitorët globalë dhe 20 për qind nga punonjësit. Kompania njoftoi dy plane për mbrojtjen e të dhënave. Në SHBA, projekti i Teksasit është një plan prej 1,5 miliardë dollarësh për të ndërtuar një mur midis degës amerikane dhe pronarëve të saj kinezë.

Versioni evropian prej 1,2 miliardë euro, Project Clover, do të transferojë shumicën e të dhënave evropiane të TikTok në serverët në Evropë. Por lobisti kryesor evropian i TikTok, Theo Bertram, tha në mars se do të ishte "jashtëzakonisht e vështirë" të ndalohej plotësisht transferimi i të dhënave evropiane në Kinë.

2. Dera e hyrjes për spiunët kinezë

Nëse agjencitë kineze nuk mund të hyjnë ligjërisht në TikTok, ato mund të hyjnë nga një "derë e pasme", thonë zyrtarët perëndimorë. Spiunët kibernetikë të Kinës janë ndër më të mirët në botë dhe puna e tyre lehtësohet nëse bazat e të dhënave dhe infrastruktura dixhitale janë të vendosura në territorin e tyre.

Agjencitë holandeze të inteligjencës kanë këshilluar zyrtarët qeveritarë që të çinstalojnë aplikacionet nga vendet që drejtojnë "programe sulmuese kibernetike" kundër Holandës, duke përfshirë Kinën, por edhe Rusinë, Iranin dhe Korenë e Veriut.

Kritikët e argumentit të spiunazhit kibernetik tregojnë për një studim laboratorik qytetar të Universitetit të Torontos në vitin 2021 që zbuloi se aplikacioni nuk shfaqte "sjellje të dukshme keqdashëse" që do të pritej nga një aplikacion spiunimi.

Kompania dëshiron të punësojë më shumë inxhinierë jashtë Kinës

Por drejtori i laboratorit tha se studiuesit nuk kanë informacion se çfarë ndodh me të dhënat e TikTok të ruajtura në Kinë. Projekti Teksas i TikTok dhe Projekti Clover përfshijnë hapa për të lehtësuar frikën e spiunazhit kibernetik, si dhe aksesin ligjor në të dhëna.

Plani i BE-së do t'i jepte autoritetit evropian të sigurisë fuqinë për të rishikuar politikat në lidhje me sigurinë kibernetike dhe kontrollin e të dhënave dhe do të kufizonte aksesin për disa punonjës.

Bertram tha se agjencia mund të komunikojë me agjencitë evropiane të sigurisë dhe rregullatorët "pa përfshirë TikTok, për t'u siguruar që nuk ka asgjë për të fshehur". Bertram tha gjithashtu se kompania po kërkon të punësojë më shumë inxhinierë jashtë Kinës.

3. E drejta për privatësi

Kritikët e TikTok akuzojnë aplikacionin për mbledhjen masive të të dhënave, veçanërisht në Shtetet e Bashkuara, ku qytetarëve u mungojnë të drejtat e përgjithshme të privatësisë të mbrojtura nga federale. Në juridiksionet që kanë ligje të rrepta për privatësinë, TikTok përballet me akuza të shpeshta për mospërputhje.

Kompania është nën hetim në Irlandë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Kanada për mënyrën se si i trajton të dhënat e përdoruesve të mitur. Rregullatorët në Holandë, Itali dhe Francë po hetojnë gjithashtu praktikat e saj për mbrojtjen e të drejtave të privatësisë rreth reklamave të personalizuara dhe për të mos kufizuar aksesin e fëmijëve në platformën e saj.

TikTok ka mohuar akuzat e bëra në disa raporte, duke pretenduar se kompanitë e teknologjisë amerikane mbledhin po aq të dhëna. Meta, Amazon dhe të tjerë kanë marrë gjithashtu gjoba të mëdha për shkeljen e të drejtave të privatësisë së qytetarëve evropianë.

4. Operacione psikologjike

Ndoshta akuza më e rëndë, dhe sigurisht ajo më e fundit ligjore, është se TikTok është pjesë e luftës së përgjithshme civilizuese të Kinës kundër Perëndimit. Roli i tij është të përhapë dezinformata dhe përmbajtje të rreme mes të rinjve jashtë Kinës, duke mbjellë ndarje dhe apati.

Drejtori i Agjencisë së Sigurisë Kombëtare të SHBA-së (NSA), Paul Nakasone, paralajmëroi këtë muaj se kontrolli i Kinës mbi algoritmin e TikTok mund të lejojë qeverinë të kryejë operacione të ndikimit ndërmjet popullatave perëndimore. TikTok pretendon se ka rreth 300 milionë përdorues aktivë në Evropë dhe SHBA. Aplikacioni ishte më i shkarkuari në internet në vitin 2022.

Italia po heton nëse kompania po mbron fëmijët nga viruset

Në vitin 2019, dolën raporte që sugjeronin se TikTok po censuronte përmbajtjet dhe videot pro-LGBTI që i referoheshin sheshin Tiananmen të Pekinit. BitDance është akuzuar gjithashtu për promovimin e videove të pakuptimta për fëmijët perëndimorë për të humbur kohë, në krahasim me përmbajtjen e dobishme arsimore të ofruar në aplikacionin e saj kinez Douin.

Përveç akuzave për ndalimin e qëllimshëm të përmbajtjes, TikTok është kritikuar gjithashtu për dështimin në mbrojtjen e fëmijëve nga varësia ndaj aplikacionit të tij, sfidat e rrezikshme virale dhe keqinformimi. Rregullatori francez tha javën e kaluar se aplikacioni ishte ende në një "fazë shumë të hershme" të kontrollit të përmbajtjes.

Selia e TikTok në Itali u bastis këtë javë nga rregullatori i mbrojtjes së të dhënave me ndihmën e policisë italiane për të hetuar se si kompania mbron fëmijët nga sfidat virale. Studiuesit e Citizen Lab thanë se TikTok nuk praktikon censurë të hapur.

Kompania krenohet me një qendër transparence

Kritikë të tjerë të këtij argumenti kanë vënë në dukje se qeveritë e huaja manipulojnë gjithashtu platformat perëndimore, siç është fushata ruse në Facebook që u përpoq të ndikonte në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA. TikTok pretendon se ka rregulluar kontrollet e tij të përmbajtjes që nga viti 2019 dhe publikon rregullisht një raport transparence për atë që ka hequr.

Kompania gjithashtu krenohet me një "qendër transparence" që u hap në SHBA në korrik 2020 dhe një tjetër në Irlandë në 2022. Ai gjithashtu thekson se do të jetë në përputhje me rregullat e reja të kontrollit të përmbajtjes së BE-së, Aktin e Shërbimeve Dixhitale, i cili do të kërkojë që platformat të ofrojnë rregullatorët dhe t'u japin shkencëtarëve akses në algoritmet dhe të dhënat e tyre.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës