Pse Irani zgjodhi dronët si mjet për të sulmuar Izraelin?

Foto: Farsnews.ir / Wikimedia

Vendimi i Iranit për të përdorur dronët i ashtuquajturi dronët për të synuar Izraelin më 13 prill, ngre perden e një epoke të re të luftës me dron shkruan revista e njohur "Jerusalem Post". Siç thuhet në media erons janë përdorur për vite nga shumë vende. Për shembull, Izraeli ishte një nga vendet e para në botë që ishte pionier në përdorimin e dronëve në luftë në fund të viteve 1970 dhe në fillim të viteve 1980.

SHBA përdori dronin Predator, fillimisht për vëzhgim në vitet 1990 dhe më pas për sulme të synuara në fillim të viteve 2000. Kina është bërë një superfuqi e dronëve, kryesisht në fushën tregtare duke i shitur drone Jiay. Tani është epoka e dronëve iranianë. Është epoka e luftërave të Iranit me dron а Izraeli me sa duket është tani objektivi i sulmit.

Lufta e Iranit me dron ka ardhur në Izrael si luftë surreale. Raportet gjatë një javë e gjysmë të kaluar kanë sugjeruar se Irani do të donte të sulmonte Izraelin për të "ndëshkuar" Izraelin për një sulm ajror për të cilin Irani ka fajësuar Izraelin. Sulmi ajror në fjalë ka ndodhur në Damask më 1 prill kur u vranë komandantë të lartë ushtarakë iranianë.

Irani fajësoi menjëherë Izraelin. Që atëherë ka pasur gjithnjë e më shumë raporte se Irani dëshiron të sulmojë Izraelin. Ky vend ka dërguar ministrin e tij të jashtëm në të gjithë rajonin, duke përfshirë edhe Damask për të marrë mbështetje për një skenar të tillë. Kryediplomati i Iranit gjithashtu thirri shumicën e vendeve të Gjirit dhe diskutoi gjithashtu me homologun e tij irakian një sulm të mundshëm ndaj Izraelit, një plan që është ndjekur nga Teherani në prapaskenat e publikut botëror.

Por raportet në ditët e fundit kanë treguar se Irani mund të përdorë dronë si dhe raketa balistike. Vendi i përdori ato raketa për të sulmuar forcat amerikane në Irak në vitin 2020 në përgjigje të vrasjes së shefit të Forcave Quds të IRGC, Qassem Soleimani. Irani përdori gjithashtu drone dhe raketa lundrimi për të sulmuar Arabinë Saudite në vitin 2019. E gjithë kjo thotë se ky vend, i cili padyshim dëshiron të bëhet një hegjemon rajonal, ka vite që investon në këtë teknologji, e cila më shumë se qartë është bërë e fuqishme.

Dronët janë relativisht të saktë dhe mund të lëshohen nga një shumëllojshmëri platformash

Dronët janë gjithashtu relativisht të saktë, raportojnë mediat. Këta avionë mund të lëshohen edhe nga platforma të ndryshme. Për shembull, dronët mund të lëshohen nga anije ose kamionë, mund të lëshohen gjithashtu nga kontejnerë, të llojit të përdorur në transportin detar, ose mund të tërhiqen dhe lëshohen nga një lloj katapulte. Kjo i jep Iranit shumë mundësi për përdorimin e dronëve që vendi ka zhvilluar ndër vite.

Përpjekja e Iranit për të përdorur dronë për të sulmuar Izraelin nuk është e re. Në të kaluarën, ushtria përdorte dron dhe ushtronte aktivitete me ta dhe një pjesë e madhe e këtyre avionëve eksportoheshin edhe në Rusi. Rusia ka qenë e njohur për përdorimin e dronëve të Iranit Shahed 136 për të terrorizuar Ukrainën për dy vitet e fundit të luftës. Moska gjithashtu preferon të përdorë dronët sepse janë të lirë dhe të shpenzueshëm dhe shkaktojnë terror të lehtë në zonat civile.

Nga ana tjetër, Ukraina ka pasur sukses duke rrëzuar dronët iranianë të përdorur nga Rusia. Kjo është një gjë pozitive kur bëhet fjalë për analizimin e kërcënimit të përgjithshëm që mund të paraqesin dronët. Megjithatë, dronët iranianë goditën objektin Abqaiq të Arabisë Saudite në vitin 2019, duke dëmtuar eksportet e energjisë të Arabisë Saudite.

Përvoja e Rusisë me dronët iranianë ka dhënë patjetër reagime për iranianët në drejtim të përmirësimit të dronëve, ndoshta duke përmirësuar saktësinë, manovrimin dhe rrezen e tyre. Përdorimi i dronëve është gjithashtu një pikë shitje për Iranin. Irani dëshiron ta bëjë Shahed 136 dhe llojet e tjera të dronëve të tij më të shitur dhe të pajiset për luftë me dron, si ajo që bënë sovjetikët me pushkën kallashnikov ose AK-47. Në thelb, dronët iranianë janë versioni i tyre i AK-47, pasi ky është bërë një lloj arme unike iraniane kur përdoret si një armë kamikaze.

Tani jetojmë në epokën e luftës së Iranit me dron. Është një epokë që ka shumë vite që vjen si një tren i ngadaltë. Irani ka rritur fuqinë e tij të dronëve ndërkohë që shumë vende e kanë vëzhguar perceptuar kjo si reale një kërcënim i madh. Kjo për shkak se programi bërthamor i Iranit, milicitë dhe raketat e tij shiheshin si një kërcënim më i madh. Megjithatë, vendimi i Iranit për të eksportuar dronë si teknologjia në të gjithë rajonin dhe përdorimi gjithnjë e më i madh i dronëve, e ka bërë këtë armë një shqetësim të veçantë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës