Pse Greqia po prezanton një javë pune gjashtëditore?

Restorant në Greqi/ Foto: Sakis MITROLIDIS / AFP / Profimedia

Ndërkohë që shumë vende evropiane synojnë një javë pune më të shkurtër katër-ditore, qeveria në Greqi ka vendosur të zgjasë javën në 6 ditë pune – nëse punëdhënësi e dëshiron. Askush nuk i pyet punonjësit asgjë.

Ligji është i njohur në Greqi vetëm me numrin 5053/2023 dhe faktikisht është dashur të hyjë në fuqi më XNUMX mars. Por për shkak të frikës se çfarë do të thotë ai në zgjedhjet e Parlamentit Evropian, qeveria e Kyriakos Mitsotakis ka shtyrë hyrjen në fuqi të ligjit deri në fillim të korrikut.

Sepse është një ligj që vështirë se mund të pëlqehet nga punonjësit në Greqi. “Ligji 5053/2023 vret përfundimisht parimin e javës pesëditore të punës”, thotë Aris Kazakos, një profesor i së drejtës së punës në pension nga Selaniku. Sepse ai ligj e fuqizon punëdhënësin vetëm të urdhërojë punonjësin e tij të punojë një ditë më shumë në javë, ndonëse me detyrimin për të paguar një shtesë në masën 40 për qind të pagës ditore. Megjithatë, punonjësi nuk ka të drejtë të refuzojë të punojë më gjatë, që do të thotë se koha totale e punës është gjithashtu më e gjatë.

Pa dyshim, të gjithë në botën e punës do ta dinë ndryshimin midis "orarit të punës" dhe "qëndrimit në punë", por të paktën kur bëhet fjalë për orët e detyruara nga punëdhënësi, grekët janë ndër më të goditurit në Evropë: sipas Eurostat, ata. duhet të kalojnë 41 orë në javë në vendin e punës. Në të njëjtën kohë, me një pagë minimale prej 830 eurosh, Greqia është vetëm në vendin e 15-të mes anëtarëve të Unionit.

Edhe pa këtë ligj, punonjësit në Greqi janë në fakt të ekspozuar ndaj arbitraritetit të punëdhënësit: teorikisht janë caktuar 40 orë pune në javë, por shefi mund të urdhërojë punonjësin të punojë jashtë orarit maksimumi dy orë në ditë gjatë një "të kufizuar". " Periudha - dhe pa pagesë, vetëm me detyrimin për të "kompensuar" ato orë me pushim dhe pushim vjetor. Nëse e bëjnë ndonjëherë, ajo duhet të mbikëqyret nga inspektorë të posaçëm të punës – të cilët kanë mungesë kronike të stafit në Greqi dhe qeveria konservatore as që po përpiqet të përmirësojë punën e tyre.

Punëdhënësi dikton gjithçka si të dojë

Akoma më keq – nuk ka pesë ditë pune në sektorin e turizmit dhe hotelerisë që nga viti i kaluar, dhe ky është vetëm fillimi. Sepse siç ndodh ndryshe në botën e sotme të punës, kontratat kolektive gjithsesi po zhduken ngadalë, në vend të kësaj punëdhënësi lidh një kontratë pune individuale me punonjësin – dhe më pas thotë atë që dëshiron, sipas profesorit.

“Në negociatat individuale, punëdhënësi është një sovran i plotë që dikton praktikisht të gjitha kushtet, me përjashtim të të drejtave minimale dhe të garantuara të punës. Dhe kur ligjet liberalizohen kështu, atëherë humbasin edhe ato korniza minimale mbrojtëse. Dhe duke pasur parasysh që punëdhënësi mund të diktojë kushte të dobishme për të, automatikisht çon në krijimin e një marrëdhënie pune të bazuar në padrejtësi. Sepse ajo që në marrëdhënien e punës përfiton vetëm nga njëra anë, nuk mund të jetë kurrë e drejtë”.

Qeveria në Athinë e shpjegon ligjin e ri me problemet në rritje në tregun e punës për shkak të mungesës së fuqisë punëtore, në mënyrë që punëdhënësve t'u jepet mundësia të përdorin ato që kanë. Por, sipas profesorit të së drejtës së punës, kjo është një pikëpamje krejtësisht e gabuar: para së gjithash, orari i zgjatur i punës dhe më shumë presion do të thotë në mënyrë të pashmangshme më shumë aksidente në punë – dhe kjo tashmë po ndodh në Greqinë e kësaj qeverie. Në vitin 2022, pati 104 vdekje në vendin e punës në mbarë vendin, dhe vitin e kaluar ky numër u rrit në 179.

A e dini se çfarë do të thotë "treg"?

Dhe rroga e dobët dhe perspektivat gjithnjë e më të përkeqësuara për të arritur një karrierë në Greqi vetëm sa i bëjnë gjithnjë e më shumë grekë të shkojnë jashtë vendit. Shembulli më i mirë është sektori i turizmit: të gjithë atje ankohen se u mungojnë njerëzit dhe grekët i anashkalojnë ato punë në një rreth të gjerë - sepse tashmë i ngjan punës së skllevërve.

Për shembull, në ishujt Mykonos dhe Santorini, për “stinët” është normale të punohet çdo ditë të javës dhe në një dhomë akomodohen dhjetë persona.

Të paktën kur bëhet fjalë për ato destinacione të famshme turistike, të ardhurat janë relativisht të mira, gjë që nuk mund të thuhet për destinacionet më pak të njohura. Kështu restorantet e Halkidikit ankohen se këtë verë duhet t'i hapin hotelet më vonë se sa do të donin sepse nuk kanë njerëz.

Por punëdhënësit duhet të kuptojnë edhe termin "treg" në tregun e punës: nëse oferta është më e vogël se kërkesa, kjo do të thotë vetëm se ata duhet të ofrojnë paga më të mira dhe kushte më të mira pune. Por punëdhënësit grekë duket se nuk e kanë kuptuar ende.

Burimi: Deutsche Welle/ Autori: Kaki Bali

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës