Në oborrin e manastirit të Popova Shapkës sërish valon flamuri i KOM-OA, për përdhosjen e tij nga heshtja e partive politike të shqiptarëve.

Në oborrin e kompleksit manastiri Sveti Naum Ohridski në Popova Shapka, kamerat vëzhguese tregojnë qartë se si një person e zbret flamurin e Kishës Ortodokse Maqedonase-OA nga shtiza e flamurit të vendosur në pronën e kishës, dhe më pas vendos flamurin e Shqipërisë. Ai shoqërohet nga një person tjetër dhe të dy kanë veshur rroba me rekuizita të grupit të tifozëve Ballisti nga Tetova.

Një pjesë e mediave shqiptare konfirmuan se flamuri po hiqej nga anëtarë të grupit të tifozëve të Ballistit, për të cilin kanë publikuar edhe një video.

Tashmë është hequr flamuri shqiptar, ndërsa në shtizën e flamurit që nga mëngjesi i sotëm valëvitet flamuri i KOM-OA.

Ministria e Brendshme njoftoi sot se pas denoncimit të ngjarjes në polici mbrëmjen e djeshme nga një anëtar i bordit kishtar, rreth orës 23.30:33, pas masave operative, është identifikuar dhe ndaluar XNUMX-vjeçari J.A. nga Mala Reçica e Tetovës, i dyshuar për heqjen e flamurit të kishës.

Pas dokumentimit të çështjes ndaj J.A., i cili ndodhej me një person tjetër të shpallur në kërkim gjatë heqjes së flamurit të kishës, do të vijojë parashtresa përkatëse, thuhet në njoftimin e MPB-së.

Pas incidentit në oborrin e kishës, në ditën e flamurit të Shqipërisë, kryetari i Komisionit për marrëdhëniet ndërmjet komuniteteve fetare dhe grupeve fetare ka njoftuar menjëherë Darijan Sotirovski. Ai akuzoi se vetë akti ka për qëllim të shkaktojë urrejtje dhe përçarje dhe kërkoi që autorët të dënohen ashpër.

“Dënimi më i ashpër i sulmit vandal në manastirin e St. Naum i Popova Shapkës dhe ulja e flamurit të Kishës Ortodokse Maqedonase - Kryepeshkopata e Ohrit. I bëj apel SVR Tetovës dhe Prokurorisë Publike që menjëherë të marrin masa të gjithanshme për zbulimin e autorëve. Elementet e krimit nga neni 319 i Kodit Penal, Shkaktimi i urrejtjes, përçarjes ose intolerancës për arsye kombëtare, racore, fetare ose të tjera, si dhe krimi nga neni 145 i Kodit Penal, Paprekshmëria e shtëpisë, duhet të sjell përgjegjësi. Autorët duhet të ndëshkohen rëndë. Një sjellje e tillë është e papranueshme dhe minon të gjitha përpjekjet për të ndërtuar marrëdhënie të shëndetshme shoqërore në shoqërinë tonë të brishtë pluraliste, tha Sotirovski përmes rrjeteve sociale.

Për incidentin kanë njoftuar edhe lideri i Dostoinstvo-s dhe kryetari i CMC-së Stojanche Angelov i cili ka shkruar se vetëm reagimi i shpejtë i institucioneve dhe presioni publik mund të zvogëlojë provokimet që nxisin intolerancën ndëretnike. Ai u bëri thirrje partive politike që të dënojnë provokime të tilla.

“Provokimet nuk duhen heshtur, por ndaj tyre duhet reaguar ashpër. Vetëm në këtë mënyrë do të dekurajohen provokatorët e mundshëm të ardhshëm.Reagimi i shoqërisë ndaj provokimeve të tilla duhet të jetë i bashkuar dhe unik pavarësisht përkatësisë etnike, fetare, politike apo çdo përkatësie tjetër.Besoj se shumica e shqiptarëve e dënojnë këtë akt barbar të përdhosjes së flamurit të kishës. . “E vetmja gjë është se nuk kam parë një përfaqësues të faktorëve politikë shqiptarë në Maqedoni të dalë me një dënim publik për këtë akt dhe duhet të jetë. Prandaj i bëj thirrje liderit të BDI-së Ali Ahmeti që ta dënojë publikisht këtë. akt provokues vandalizmi”, ka shkruar Stojançe Angelov.

Dënim ka ardhur edhe nga deputeti i VMRO-DPMNE-së Aleksandar Veljanovski nga VMRO-DPMNE.

Edhe një herë jemi dëshmitarë të provokimeve që vijnë nga qendrat që synojnë të provokojnë tensione ndëretnike”, ka shkruar Veljanovski në profilin e tij në Facebook.

Partitë politike të shqiptarëve reaguan për një kryq të vendosur në pronat e kishës, tani heshtin për përdhosjen e flamurit të kishës

Nga partitë politike të shqiptarëve që dhjetë ditë më parë reaguan ashpër për vendosjen e kryqit në pronën kishtare në kompleksin manastiri Shën Naum Ohri Mrekullia e Popova Shapkës, tash nuk ka reagime për vandalizmin e pasurisë kishtare që ndodhi dje dhe u bë. regjistruar nga disa kamera.

Kryqi i Popova Shapkës i zien partitë, LSDM i kërkon Kasamit të përmbahet nga provokimet, VMRO-DPMNE tronditet nga zhvillimet

Ndryshe, Bordi Kishtar në Manastirin "Sveti Naum Ohridski" të Popova Shapkës, pas një sërë reagimesh për kryqin 15 metra të vendosur në pronën e manastirit, deklaroi se është më e natyrshme të ketë kryq në një vend si. kjo.

Në këtë rast me kryqin e Popova Shapkës është vendosur me kërkesë të besimtarëve dhe sipas Ligjit të Ndërtimit nuk është objekt por pajisje urbane, e cila nuk ka nevojë për leje ndërtimi por vendim për vendosjen e tij. kuadri ligjor as ndërtesat fetare dhe as institucionet shtetërore nuk respektojnë, shtoi bordi.

Ndryshe, për kryqin e para ka reaguar BDI-ja, këshilltarët e së cilës të Këshillit të Komunës së Tetovës kërkuan seancë të jashtëzakonshme, e cila u mbajt po të njëjtën ditë, gjatë së cilës pati debat të ashpër mes këshilltarëve të BDI-së dhe BESËS. Grupi këshilldhënës i VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së e braktisi seancën dhe kërkuan një seancë tjetër të jashtëzakonshme në të cilën, siç thanë ata, do të diskutohej për ligjshmërinë e të gjitha objekteve fetare të ndërtuara në Tetovë.

Kryebashkiaku Kasami kërkoi sërish heqjen e krosit, por të nesërmen e hodhi pak topin.

“Ata që nuk duan të shohin investimet e Komunës së Tetovës, shohin arsye për të kritikuar Komunën për çështje që nuk janë në kompetencë të saj. Në plan urbanistik janë objektet fetare, kisha dhe xhamia, shpresoj që të përfundojë puna për legalizimin e objekteve përkatëse. Unë po flas për kishën dhe ndërtesat përkatëse, si dhe xhaminë dhe ndërtesat e lidhura rreth ndërtesës fetare myslimane, "tha Kasami javën e kaluar.

Sot Kasami nuk ka reaguar ende për përdhosjen e pronës kishtare.

https://www.slobodenpecat.mk/krstot-na-popova-shapka-gi-zovre-partiite-sdsm-bara-kasami-da-se-vozdrzhi-od-provokacii-vmro-dpmne-e-frapirana-od-sluchuvanjata/

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës