“E di që vëllai dhe babi tani po luajnë bridge lart”: Kolë Angelovski i përloti të gjithë në Dramski në memorialin e Dimçe Meshkovskit

Përkujtim për Dimçe Meshkovskin/Foto: Arkivë private

Lotët dhe të qeshurat u përzien në përkujtim për Dimçe Meshkovski në Teatrin e Dramës, ku luajti me shumë dashuri deri në pension.

Foto: arkivi privat

Aktori i njohur vdiq në Los Angeles më 21 mars, ku vitet e fundit jetonte me bashkëshorten Maricën, për të qenë pranë vajzës Jasna dhe mbesës Leonës. Në video-rrez ishin foto dhe video të roleve të tij më të njohura: Sekula nga “Thessaloniki Patrdia”, Tase nga filmi kult “Fundjava e të vdekurve”, Matsa Meshkovska nga “Orkestra e grave”, Feviani nga “Pleshti në vesh”.

Meshko ka falsifikuar buzëqeshjen gjatë gjithë jetës së tij dhe këtë e ka bërë edhe pas largimit. Duke e parë si Tase me Bata Zhivojinoviqin, Seka Sabliqin, Tashko Naçiqin, Igor Dzambazovin me një nga skenat më të njohura të “Fundjavës së të vdekurve”, teksa shqipton fjalinë ikonike: “E di, më tha drejtori”, shumë në Dramski buzëqeshi duke fshirë lotët.

Foto: arkivi privat

Trajanka Ilieva Veljiq lexoi telegramet e kolegëve të shumicës së teatrove në Maqedoni, si dhe të presidentit Stevo Pendarovski dhe biografinë e pasur të të vetmit Meshko.

“Meshko dhe vëllai im Dadi më pranuan në Teatrin e Dramës, unë u pranova për një marrëdhënie vëllazërore”, thotë regjisori Kolë Angelovski, mik i Meshkos prej 40 vitesh.

“Kemi punuar bashkë në shfaqje, kabare, seriale, filma, nuk e di si ia dolëm”. Dhe kështu për 40 vjet. Më shumë kam qenë në Meshko se sa me familjen. Meshko ishte kantautor, një herë në Poloni këndoi gabimisht një këngë ruse dhe më pas kur e kuptuam se sa polakët nuk i duan rusët, nuk ndodhi më. Në “Bash çelik” doli për të luajtur golin në brez. Ai bëri sikur me ish-in e tij po pinte një shishe verë 5 litra, e cila ishte fryrë posaçërisht për ne në një serë dhe e mbushën me Coca-Cola. Do ta kujtoj me buzeqeshje dhe buzeqeshje. Shpresoj që tani atje lart me vëllanë tim Dadin dhe Miço Egjeun të luajë loja e urës”, tha Kolë Angelovski.

Foto: arkivi privat

Aktori Dragan Spasov-Dac e quajti Meshkon baba të dytë.

"Ne dëgjuam njëri-tjetrin nëntë ditë para se të largoheshit." Mund të flisnim me orë të tëra, t'ju tregoja atë që nuk gjenit në internet dhe do të informoheshit për gjithçka. Ai ishte i dashuruar me Maricën e tij si ditën e parë, i tha: “Nëse Marica më lërë, unë do të vdes”. Ai kishte të gjitha sëmundjet e kësaj bote dhe ishte më i shëndetshëm se të gjitha. Të pyeta një herë: Meshko, me çfarë nuk je i sëmurë? Ai më shikoi. Ne pimë birrë, ai me fundin e buzëve”, ka thënë aktori Dats për Ariun e tij.

Foto: arkivi privat

Të pranishmit u shpërthyen në lot kur drejtoresha e Dramskit, Maja Veljkovic Panovska, lexoi një letër nga vajzat e tij, Jasna dhe Natasha Meshkovski.

“Ne jemi rritur në teatër me ju”. Jasna grimin e bënte në dhomat e grimit dhe luante sufle, kurse Natasha luante me mjeshtrin e dritës. Ishte një privilegj të rritesha me një baba si ti. Na edukoi me shpirt kozmopolit, të duam vendin dhe popullin tonë dhe të gjithë njerëzit e botës”, është një pjesë e letrës së vajzave të Meshkos.

Në përkujtim ishte e pranishme edhe notarja e njohur maqedonase Natasa Meškovska, ndërsa vajza e saj Jasna dhe gruaja e tij Maritsa qëndruan në Los Anxhelos, ku Meshko u largua i qetë, në gjumë, siç thanë vajzat.

Foto: arkivi privat

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës