E di që ka deputetë të VMRO-DPMNE-së që do të votonin për amendamentet kushtetuese, thotë Grubi.

Foto: Qeveria e RSM/printscreen

Zëvendëskryeministri Artan Grubi Para fillimit të seancës së sotme të Kryesisë Qendrore të BDI-së në Mala Reçicë, ai tha se “e di se ka deputetë të opozitës VMRO-DPMNE që do të mbështesin ndryshimet kushtetuese”.

-Që sot mendoj se duhet të fillojmë me përpjekjet tona, duke i bërë thirrje opozitës maqedonase që t'i bashkohet përpjekjeve për një Maqedoni të Veriut evropiane. Jo se mendoj kështu, e di që ka deputetë të VMRO-DPMNE-së që do t'i përkrahnin, tha Grubi.

Në pyetjen e një gazetari, duke komentuar deklaratat e opozitës VMRO-DPMNE se 10 deputetë po e lavdërojnë qeverinë për ndryshimet kushtetuese, Grubi tha se këtë e thonë njerëz që nuk janë deputetë.

I pyetur për pretendimet se një deputet i BDI-së ka kërkuar para për të votuar amendamentet kushtetuese, Grubi ka mohuar duke theksuar se në shumicën progresive parlamentare nuk ka as deputet të BDI-së dhe as një shqiptar që i kushtëzon ndryshimet kushtetuese për evropiane. Maqedonia e Veriut.

- Nuk janë absolutisht të vërteta. Nuk ka asnjë deputet në BDI, as shqiptar apo dikush tjetër në mazhorancën progresive parlamentare që kushtëzon ndryshimet kushtetuese për një Maqedoni të Veriut evropiane. Mendoj se adresa është diku tjetër, dhe ajo është në selinë e VMRO-DPMNE-së. Nga sot po fillojmë përpjekjet për të siguruar shumicën parlamentare siç bëmë në rastin e mëparshëm me Marrëveshjen e Prespës. Jam i bindur se do t'ia dalim edhe tani, sepse kemi kontakte me opozitën dhe e shohim humorin. Është një gjë çfarë thonë liderët e tyre që nuk janë deputetë, tjetër gjë është ajo që thonë ata që janë deputetë, tha Grubi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës