Situata në frontin lindor është përkeqësuar ndjeshëm, pohon shefi i ushtrisë ukrainase

duke luftuar Ukrainën/Foto: EPA

Ditët e fundit situata në frontin lindor është përkeqësuar ndjeshëm, tha sot kreu i ushtrisë ukrainase, Oleksandr Sirski.

Ai tha se ofensiva ruse është intensifikuar, veçanërisht në zonën e qytetit Chasiv Yar.

- Situata në Frontin Lindor është përkeqësuar ndjeshëm ditët e fundit. Kjo kryesisht për shkak të ofensivës së shtuar të armikut pas zgjedhjeve presidenciale në Rusi, të cilat u zhvilluan në mes të marsit - shkroi Sirski në Telegram.

Chasiv Yar është një vend rreth 30 kilometra në juglindje të Kramatorsk, kryeqyteti i rajonit të kontrolluar nga ukrainas dhe një qendër e rëndësishme hekurudhore dhe logjistike për ushtrinë ukrainase.

Kievi u ka kërkuar aleatëve perëndimorë më shumë municione dhe sisteme të mbrojtjes ajrore për muaj të tërë.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës