"Ata e dinë se çfarë do të ndodhë nëse përpiqen": Uashingtoni pranon kontaktet e drejtpërdrejta me Moskën për armët bërthamore

arkivi i fotove

“Zyrtarë të lartë të administratës amerikane i kanë thënë Moskës se përdorimi i armëve bërthamore do të çojë në pasoja katastrofike dhe se Uashingtoni do të përgjigjet me vendosmëri”, tha sot këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, në një intervistë për rrjetin amerikan CBS.

- Ne biseduam drejtpërdrejt, ballë për ballë, në një nivel shumë të lartë me Kremlinin. Çdo përdorim i armëve bërthamore do të kishte pasoja katastrofike për Rusinë, dhe SHBA dhe aleatët tanë do të përgjigjeshin me shumë vendosmëri në atë rast. Ne ishim shumë të qartë dhe të saktë për atë që do të thoshte, tha Sullivan.

Deklarata nga Shtëpia e Bardhë vjen pasi javën e kaluar, “Washington Post” raportoi se autoritetet amerikane muaj më parë ata kishin kontakte të drejtpërdrejta me Rusinë, të cilat kishin për qëllim kryesisht paralajmërimet për Kremlinin që të mos mendonte për përdorimin e armëve bërthamore në fushën e betejës në Ukrainë.

Javën e kaluar, në fjalimin e tij drejtuar kombit, presidenti rus Vladimir Putin kërcënoi përdorimin e mundshëm të arsenalit bërthamor të Rusisë në Ukrainë, duke theksuar se "nuk është një bllof". "Retorika e tij e rrezikshme bërthamore" ishte i dënuar ashpër nga liderët e SHBA-së, BE-së dhe NATO-s.

Video e ditës