Ana e keqe e Charles Dickens: Ai donte të mbyllte gruan e tij në një azil çmenduri për të jetuar me të dashurën e tij

Charles Dickens, një nga letrat dhe gruaja e shkrimtarit - Catherine / Foto: Profimedia

Prishja e martesës 22-vjeçare të shkrimtarit Charles Dickens dhe gruan e tij Catherine Dickens është e dokumentuar mirë. Ashtu si mizoria e autorit ndaj gruas së tij, shkruan "Style".

Megjithatë, pasi dolën një tufë letrash të reja të zbuluara, doli se Dickens shkoi aq larg sa të planifikonte ta dërgonte gruan e tij krejtësisht të shëndetshme në një institucion mendor, në mënyrë që të mund të jetonte me dashnoren e tij.

Një dokument prej 98 letrash përshkruan se sa i përpiktë dhe dinak ishte Dickens në përpjekjen e tij për të lënë gruan e tij dhe të jetonte me të dashurën e tij - pa asnjë pasojë. Ai shkoi aq larg sa u përpoq ta portretizonte gruan e tij normale si të sëmurë mendërisht.

Një letër që Charles Dickens i shkroi gruas së tij për Krishtlindje në 1938 / Foto: EPA-EFE/FACUNDO ARRIZABALAGA

Në kohën e ndarjes së tyre, shkrimtari i shkroi një letër agjentit të tij, në të cilën ai pretendonte se Katerina donte të largohej nga shtëpia e tyre sepse ajo kishte një "çrregullim mendor me të cilin jeton çdo ditë".

Letra arriti në publik dhe u bë në një farë mënyre temë thashethemesh. Disa thonë se shkrimtari e ka publikuar vetë, në mënyrë që të kontrollojë historinë e ndarjes nga gruaja. Ai e quajti Katerinën një "barrë" që nuk mund ta ndihmonte më.

Në vitet e para të martesës së tyre, Dickens i drejtohej gruas së tij si "jeta ime më e dashur" në letrat e dërguara asaj, por gjithçka ndryshoi shpejt kur shkrimtari filloi një lidhje me një aktore 18-vjeçare. Pasi e takoi Ellen "Nellie" Ternan, ai ishte me të dyja njëkohësisht, derisa u nda zyrtarisht nga Katerina, gjë që ishte krejt e pazakontë për kohën.

Portreti i Charles Dickens / Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Ndërkohë, Katerina mundohej të pajtohej me faktin se nuk jetonte më në shtëpinë e familjes ku kishte rritur dhjetë fëmijët e saj. Versioni i saj i ngjarjeve nuk është shqyrtuar ende.

Zbulimi se Charles Dickens u përpoq ta dërgonte gruan e tij në një institucion mendor është sigurisht tronditëse, por ajo që është edhe më e keqja është se ka prova që njerëzit e dinin për këtë mashtrim. Dhe njerëzit e afërt të ish-gruas së Dikensit. Halla e saj, Helen Thompson, pohoi se shkrimtari u përpoq ta bindte atë se doktori i Catherine e kishte diagnostikuar atë si të paaftë mendërisht, por rekordi i saj u hodh poshtë si një falsifikim.

Fatkeqësisht, nga ky shembull mund të konkludojmë se edhe gjenitë letrarë janë qenie njerëzore komplekse, të cilët janë vetë të aftë për mizorinë që dënojnë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës