WHC Metalurg dhe Gjorce Petrov Finalistet e WHC në Kupën e Femrave

Katër klube maqedonase të hendbollit për femra në Kupën Evropiane/Foto: RFM

Ekipet e WHC Metalurg и Gjorçe Petrov WHC me fitoret ndaj WHC Kumanovës, gjegjësisht WHC Chair në gjysmëfinale të turneut final në Kupa e Maqedonisë në konkurrencën e femrave e cila luhet në sallën sportive “Jasmin” në Kavadar, siguroi një përballje në luftën për trofeun.

Në gjysmëfinalen e parë kampioni i vitit të kaluar WHC Kumanovë u eliminua nga WHC Metalurg me 25:21.

Ndeshja e dytë gjysmëfinale u luajt në mes të skuadrave të SHBK Gjorce Petrov dhe WHC Çair. Pjesa e parë ishte në shenjën e Gjorçe Petrovit, ndërsa në minutën e 22-të të takimit shënuan epërsinë më të madhe prej pesë golave. Skuadra e WHC Çair arriti të rikthehet në lojë me një seri prej 3:0 deri në fund të pjesës. Në pjesën e parë ishte tabela e rezultateve 12:14 për WHC Gjorçe Petrov.

Hendbollistet e WHC Chair arritën të ruajnë paqartësi në rezultat vetëm në minutat e para të pjesës së dytë (16: 18), por menjëherë pas kësaj pasoi një seri e Gjorçe Petrovit nga 0:5, për një epërsi që nuk e humbi deri në fund, diferenca vazhdoi të rritet dhe në minutën e 54-të ata patën epërsinë më të madhe prej 10 golave ​​20:30. . Deri në fund të ndeshjes, hendbollistet e WHC Chair arritën të zvogëlojnë negativin dhe ndeshja përfundoi 28:32.

Ndeshja finale mes WHC Metalurg dhe Gjorce Petrov WHC do të luhet të dielën me fillim nga ora 17.00:XNUMX.