Jeta në Mariupol po i kthehet normalitetit, rusët kanë çminuar qytetin bregdetar

Mariupol
Ushtarët rusë Mariupol. EPA-EFE / SERGEI ILNITSKY

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi sot se ka përfunduar çminimi i portit të Mariupolit në jug të Ukrainës.

Deklarata tha se 134 sende ishin ekzaminuar dhe më shumë se 12.000 mjete shpërthyese dhe armë "të lëna nga militantët ukrainas" ishin gjetur dhe neutralizuar, raportoi RIA Novosti.

Agjencia thekson se në qytet po krijohet një jetë e qetë, kanë filluar të funksionojnë transporti publik dhe pikat e karburantit, si dhe janë hapur katër nga pesë spitalet.

Më 20 maj, Ministria e Mbrojtjes njoftoi se "uzina e çelikut Azovstal, e cila ishte linja e fundit e mbrojtjes së forcave ukrainase në Mariupol, është çliruar plotësisht".

Sipas ministrisë, më shumë se 16 anëtarë të ushtrisë ukrainase dhe të regjimentit Azov u dorëzuan më 2.400 maj dhe u bllokuan në uzinën e Azovstal për rreth një muaj.

Ne anen tjeter autoritetet ukrainase pretendojnë se punëtorët duke gërmuar në rrënojat e një pallati në Mariupol gjetën 200 trupa. Trupat e dekompozuar u gjetën në bodrumin e një ndërtese apartamentesh të rrënuara në Mariupol, një qytet port i rrënuar që është bërë simbol i vuajtjes dhe rezistencës, thanë zyrtarët e qytetit.

Video e ditës