Gruri për njerëzit: Disa opsione për eksportimin e grurit të Ukrainës dhe furnizimin e tregjeve botërore

Transporti i grurit në Odessa / Foto: Vladimir Sindeyeve/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha në një bisedë me presidentin amerikan Joseph Biden se beson në hapjen e një korridori për eksportin e grurit ukrainas në tregjet botërore.

Gjatë një takimi me Biden në margjinat e samitit të NATO-s, Erdogan tha se po përpiqej ta zgjidhte procesin me një "politikë balancuese".

“Shpresojmë që kjo politikë ekuilibri të çojë në rezultate dhe të mundësojë eksportin sa më të shpejtë të drithit përmes korridoreve drejt vendeve që aktualisht po përballen me mungesa”, tha ai.

Turqia ka luajtur një rol qendror në negociatat me Rusinë dhe Ukrainën në një përpjekje për të arritur një marrëveshje që do të rriste sasinë e grurit që mund të eksportohet nga Ukraina në kulmin e konfliktit.
Gjatë takimit, Biden përshëndeti Erdoganin që hoqi dorë nga kundërshtimi i tij ndaj anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO dhe për "punën e mahnitshme që po bën në përpjekjen për të eksportuar grurë nga Ukraina".

Lavrov: Do t'i përmbushim obligimet tona për eksportin e ushqimit

 

Rusia është e gatshme të përmbushë detyrimet e saj në lidhje me furnizimin me ushqime dhe plehra, konfirmoi sot ministri i Jashtëm Sergei Lavrov në një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres.

“Është rikonfirmuar gatishmëria e Rusisë për të vazhduar përmbushjen e detyrimeve të saj në lidhje me eksportin e ushqimit dhe plehrave, pavarësisht se zbatimi i këtyre detyrimeve është penguar ndjeshëm nga sanksionet e njëanshme të paligjshme nga vendet perëndimore dhe ndërprerja e zinxhirëve të prodhimit global për shkak të koronës. "virusi. një pandemi”, thuhet në një deklaratë nga faqja e internetit e Ministrisë së Jashtme ruse.

Deklarata tha se Lavrov vuri në dukje se kishte një vullnet për t'u angazhuar në bashkërendim me OKB-në për të zvogëluar kërcënimin e një krize ushqimore.

Lufta e përkeqësoi krizën

Lufta ruse në Ukrainë ka përkeqësuar krizën globale të ushqimit, e cila ka rritur në mënyrë drastike çmimet për drithërat, vajrat e gatimit, karburantet dhe plehrat.

Rusia dhe Ukraina sigurojnë pothuajse një të tretën e furnizimeve globale të grurit, ndërsa Rusia është gjithashtu një eksportues kryesor global i plehrave dhe vajit të misrit dhe lulediellit të Ukrainës.

Që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt, eksporti i drithit ukrainas nga portet në Detin e Zi është ndalur dhe miliona tonë drithë kanë mbetur në kapanone.

 

Video e ditës