Banorët e Lyman po kthehen ngadalë në qytetin e shkatërruar

Liman/ Foto: Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia

Kanë kaluar pothuajse katër muaj që kur ushtria ruse u tërhoq nga qyteti Liman, në rajonin e Donbass. Edhe pse agresori nuk ndodhet më në këtë qytet, banorët e atij qyteti, të cilët dalëngadalë po kthehen në shtëpitë e tyre, ende dëgjojnë të shtënat nga fusha e betejës, e cila ndodhet rreth 25 kilometra jashtë qytetit.

“Unë jetoj në katin e shtatë. Një predhë ka goditur katin e pestë mëngjesin e sotëm, diku rreth orës 5 të mëngjesit. Por për fat jam mirë”, thotë ai për “BBCAleksandar Rogowitz, një ish-biznesmen 73-vjeçar dhe një nga të paktët banorë që vendosi të qëndronte në qytet gjatë trazirave.

Qëndrueshmëria dhe shpirti i fortë kolektiv mes banorëve janë arsyet kryesore pse ata qëndruan në qytet. Muajt ​​e kaluar Limani nuk është prekur vetëm nga sulmet e artilerisë, por edhe nga bora e madhe, e cila ua vështirësoi edhe më shumë jetën qytetarëve.

Liman / Foto SOPA Images / Sipa Press / Profimedia

Megjithëse betejat e mëdha në Donbas vazhdojnë, civilët po kthehen ngadalë në qytetin e çliruar ukrainas, për të cilin autoritetet ukrainase pretenduan se tani ishte i sigurt për ta. Limani, i cili u pushtua nga rusët në qershor, tani ka rreth 13 mijë banorë.

Kur rusët morën kontrollin e qytetit, mbi 40 civilë u larguan nga qyteti, duke lënë rreth 10 në qytet. Shumica e atyre që mbetën në qytet ishin njerëz më të moshuar dhe më të varfër të cilët ose refuzuan të largoheshin ose nuk kishin para të mjaftueshme për ta bërë këtë.

“Ishin kohë të vështira. Njerëzit janë të ndryshëm, disa janë bërë më agresivë, sepse nuk janë mësuar të jetojnë kështu”, tha një grua ukrainase për mediat britanike.

Më 3 tetor, Liman u lirua nga ukrainasit dhe menjëherë pas kësaj, kryetari i qytetit, Aleksandër Zhuravlov, njoftoi se "80 ose 90 për qind e ndërtesave të banimit në qytet ishin shkatërruar ose dëmtuar".

Lyman / Foto SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia

Në muajt e fundit, kryebashkiaku dhe ekipi i tij më në fund kanë rikthyer energjinë elektrike në qytet dhe fshatrat përreth. Tashmë pensionet dhe pagat kanë filluar të paguhen sërish dhe shumë dyqane janë rihapur.

Qeveria ukrainase dhe organizatat humanitare kanë dërguar sasi të mëdha dru zjarri për të ndihmuar në mbajtjen e banorëve të ngrohtë. Sipas vlerësimeve, në Liman janë rreth 700 fëmijë dhe kryebashkiaku beson se pas çlirimit të qytetit janë kthyer rreth 3 mijë persona.

Lyman / Foto Zyra e Shtypit e Presidentit të Ukrainës / UPI / Profimedia

Zhuravlov vlerësoi policinë lokale, duke thënë se ata ishin të dobishëm në luftën kundër forcave ruse. Ai beson se në vitin e kaluar, sulmet ruse kanë ndryshuar pikëpamjet e shumë banorëve "pro-rusë" të Limanit.

“Unë mendoj se ata njerëz tani e kuptojnë se kishin gabuar. Ata udhëhiqeshin nga propaganda e mediave ruse, duke parë TV rus çdo natë, duke menduar se ishte e vërteta. Ata ishin pakicë dhe tani mendimi i tyre po ndryshon. Ata tani shohin se bota ruse nuk është ashtu siç e dinin më parë”, thotë kryebashkiaku i Limanit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës