Edhe nëse Girona fiton “La Ligën”, mund të mbetet pa pjesëmarrje në Champions League

Girona është një hit i madh në futbollin e Spanjës/foto: EPA-EFE/David Borrat

Futbollistët e Girona janë një hit absolut në Spanjë këtë sezon. Skuadra katalanase është në krye pas 15 raundeve në "La liga(së bashku me Real Madridin), por edhe nëse e fiton titullin këtë sezon, mund të mbetet pa pjesëmarrje në Champions League.

Deri më tani, Girona ka shënuar vetëm një humbje këtë sezon në shtator në shtëpi ndaj Realit. Sigurisht që është ende herët për të pretenduar diçka, por nëse Girona vazhdon kështu, ata janë në rrugë të mbarë për të siguruar një vend në Champions League.

Rregulli i UEFA mund të shuajë ëndrrën e tyre të madhe. Ata mund të humbasin Ligën e Kampionëve, pavarësisht se ku do të përfundojnë.

Rregullorja e pronësisë së UEFA-s për shumë klube thotë se e vetmja mundësi që dy skuadra në pronësi të të njëjtit person të luajnë në Evropë është nëse ato përfshihen në gara të ndryshme.

Siç dihet, Girona dhe kampioni aktual i Evropës dhe Anglisë, Manchester City kanë të njëjtin pronar, që është "Grupi i Futbollit të Qytetit".

Klubi që përfundon më mirë në kampionatin vendas do të vendoset në Champions League. Siç kemi raportuar tashmë, Girona aktualisht ndan vendin e parë me Realin, ndërsa City në Premierligë është në vendin e tretë me 30 pikë, me gjashtë pikë më pak, por edhe një ndeshje më pak se Arsenali kryesues, ndërsa në pozitën e dytë. është Liverpooli (31).

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës