Jesus shënoi gjysmë goli për Arsenalin, “topçinjtë” e nderuan Leicesterin me katër gola

Gabriel Jesus shënoi golat e parë për Arsenalin në Premier League/foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Lojtarët e Arsenalit arritën fitoren e dytë në xhiron e dytë të Premierligës dhe përforcimi nga Manchester City, Gabriel Jesus, pati një debutim fantastik para tifozëve vendas. Arsenali mposhti Leicesterin 4:2, dhe Jesus shënoi dy gola dhe pati dy asistime.

Goli i parë i brazilianit ishte spektakolar, ai me një goditje të mrekullueshme goditi portierin e mysafirëve dhe më pas në minutën e 35-të shënoi 2:0.

Leicester zvogëloi në pjesën e dytë me autogolin e Salibës në minutën e 53-të, por vetëm dy minuta më vonë Jesus asistoi Granit Xhakën për 3:1 dhe pas një tjetër kërcënimi nga “dhelprat” që me anë të Madison shkurtuan në 3:2, shtoi ai. një pikë tjetër, një brazilian – Gabriel Martinelli, me ndihmën e Jezusit.

Kampionia Manchester City ka festuar sërish, këtë herë me 4:0 ndaj Bournemouth. Tifozët e Cityt nuk e panë golin e parë të Erling Haaland në shtëpi, por panë tre gola në 37 minuta lojë, nga Ilkay Gundogan, Kevin De Bruyne dhe Phil Foden, dhe Lerma shënoi autogol në pjesën e dytë.

Para javës së kaluar, Aleksandar Mitrovic ishte heroi i Fulhamit duke shënuar dy gola ndaj Liverpoolit (2:2), ndeshja e sotme kundër Wolverhampton është tragjike. Serbi humbi penalltinë në minutën e 81-të, gjuajti keq në krahun e djathtë, ndërsa portieri i “ujqërve” Jose Sa nuk pati asnjë problem për të zbutur goditjen.
Ndeshja e ditës u luajt nga Southampton dhe Leeds. Mysafirët kaluan në epërsi 2-0 me golat e Rodrigos në minutat 46 dhe 60, por Southampton arriti t'i shpëtojë humbjes falë golave ​​të Aribo dhe Walker-Peters.

Video e ditës