Lufta të ashpra në rrugë në Kupyansk: Vetëm trupat e tyre do të mbeten pas rusëve, thonë luftëtarët ukrainas

Përleshje të ashpra në rrugë në Kupyansk//Foto: EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Përparimi i rrufeshëm i forcave ukrainase në çlirimin e territorit nga forcat ruse në lindje të vendit u kthye në luftime të shtunën, të ngadalësuar nga rezistenca dhe moti ruse. Në qytetin e Kupyansk në vijën e frontit, dëgjohen granatimet e vazhdueshme dhe tym i zi ngrihet nga ana tjetër e lumit Oskil, i cili ende ndan forcat ukrainase dhe ruse.

“Shiu aktualisht po vështirëson përdorimin e armëve të rënda kudo. Ne mund të përdorim vetëm rrugë të asfaltuara”, tha për Agence France-Presse rreshteri ukrainas Roman Malina. “Për momentin, për shkak të lëvizjes së vështirë për shkak të kushteve atmosferike, ne synojmë automjetet e tyre të blinduara, depot e armëve dhe grupet e ushtarëve”, shtoi ai.

Komandanti ushtarak ukrainas i Kupyansk, Andriy Kanasevich, tha të premten se ushtrisë do t'i duheshin deri në dhjetë ditë për të siguruar plotësisht zonën. Pjesa më e madhe e zjarrit të së shtunës ishte e jashtme, me artilerinë ukrainase që synonte pozicionet ruse në pyllin në lindje të qytetit, por rusët u përgjigjën me dronë. Disa refugjatë kaluan në territorin ukrainas mbi urën e dëmtuar, ende të lyer me ngjyrat e flamurit të pushtuesit rus.

"Vetëm trupat e tyre do të mbeten pas rusëve"

Dy ushtarë ukrainas, të pajisur mirë me pushkë amerikane dhe armaturë trupore dhe me humor të mirë, pavarësisht se ishin të lodhur dhe të shqetësuar për një dron rus që gumëzhinte mbi rrugën e shpërndarë nga mbeturinat, gjithashtu u kthyen prapa.

Njëri prej tyre, me nofkën Mario, tha se ishte shumë herët për të thënë se kur bregdeti lindor do të ishte plotësisht nën kontrollin e Ukrainës, por ishte i bindur se rusët ishin në proces tërheqjeje, shkruan agjencia franceze. “Vetëm trupat e tyre do të mbeten pas”, tha Mario. “Përgjithësisht gjendja është e mirë. “Duke marrë parasysh shkallën e operacionit, nuk kemi pasur pothuajse asnjë humbje”, shtoi ai.

Pjesa më e madhe e Kupyansk, një qendër kryesore hekurudhore e përdorur nga Rusia për të furnizuar trupat e saj në frontin jugor të Donetskut, ra nën kontrollin e Ukrainës pas një kundërofensive të nisur në fillim të këtij muaji.

Por një pjesë e vogël e rajonit të Kharkiv në anën lindore të lumit Oskil mbetet ende nën kontrollin rus dhe po e pengon Ukrainën të përparojë drejt rajonit të Luhanskut, të cilin Moska dëshiron ta aneksojë. “Po, ne kemi mjaft trupa dhe armë, por kjo do të varet nga ajo që do të ndodhë në anën tjetër”, tha Malina.

Granatimet në jug

“Ata përpiqen të gjejnë pika të dobëta në vijën tonë të mbrojtjes, kështu që herë pas here përpiqen të na sulmojnë me tanke dhe marinsat. Morali ynë është i mirë. “Ne jemi gati të luftojmë, por na duhen më shumë armë të rënda dhe armë të precizionit të lartë”. Përfundoi Mario, duke përsëritur thirrjet ukrainase drejtuar Perëndimit për të dërguar armë.

Dhe ndërsa luftimet vazhdojnë në Kupyansk, shumica e civilëve u larguan nga ai qytet, i cili mbeti pa energji elektrike dhe ujë të pijshëm. Agjencia britanike Reuters raportoi se Ukraina jugore ishte ekspozuar ndaj granatimeve të shtunën vonë.

Ushtria e Ukrainës tha herët të dielën se forcat ruse kishin kryer dhjetëra sulme me raketa dhe sulme ajrore në objektiva ushtarakë dhe civilë, duke përfshirë 35 "vendbanime", në 24 orët e fundit. Rusia mohon të ketë shënjestruar civilët. Agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA, duke cituar burime të paidentifikuara, raportoi më herët se forcat ukrainase granatuan një hambar dhe magazina të plehrave.

Reuters nuk ishte në gjendje të konfirmonte pretendimet e asnjërës palë.

Video e ditës