Protesta të ashpra kundër “bullgarizimit” – raportojnë mediat rajonale për protestat në Shkup

protesta shkupi propozim francez vmro dpmne u largua
Protesta kundër propozimit francez / Shkup, korrik 2022 / EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Protesta të ashpra kundër "bullgarizimit" - lideri i opozitës në shënjestër të likuidimit. Kështu i përcjellin mediat rajonale ngjarjet dhe tensionet në Shkup dhe protestat e opozitës në rrugët e kryeqytetit.

Opozita maqedonase ka pesë ditë që proteston kundër “propozimit francez” për përparimin e Shkupit drejt BE-së. Tashmë ka dhunë në rrugë. Ekspertët pajtohen se Brukseli mbështeti kërkesat "nacionaliste" të Bullgarisë me propozimin.

Në fokus të mediave rajonale është deklarata e liderit të opozitës VMRO DPMNE, Hristijan Mickoski, i cili është një nga organizatorët e protestës dhe mobilizuesi kryesor i kundërshtimit të synimeve të qeverisë për të pranuar të ashtuquajturin propozim francez.

“Ky është njeriu që është dashur të më vriste sonte”, ka shkruar të mërkurën në rrjetet sociale Hristijan Mickoski, lideri i opozitës VMRO-DPMNE, duke treguar një fotografi të një njeriu me armë në dorë.

printscreen Deutsche Welle

Raportimi për protestat DV thekson se një “incident ndëretnik” për pak ka ndodhur të mërkurën në mbrëmje, kur demonstruesit, të cilët protestojnë për “propozimin francez” në Shkup për të pestën ditë, kaluan një grup njerëzish pranë monumentit të Skënderbeut. . Ai grup dyshohet se i ka sulmuar me gurë dhe një person ka nxjerrë një armë zjarri.

Burime policore bënë të ditur me shpejtësi se një 40-vjeçar nga Shkupi është arrestuar për rrahje me armë. Nuk dihet nëse ka qëlluar në ajër.

Српски "Blic" në raportet e tij ai deklaroi se fillimi i negociatave me BE-në shkaktoi kaos të vërtetë në rrugët në jug të Maqedonisë

“Maqedonasit mes “bullgarëve dhe kudhrës”: Rritet presioni ndaj Shkupit për të pranuar propozimin e Francës”, është titulli i kësaj media me ndikim serb.

printscreen Blitz.rs

Protestat e reja në Shkup - vazhdojnë thirrjet kundër Bullgarisë, janë pjesë e protestave që transmetojnë mediat bullgare. BG nes në raportet e saj thekson se që në fillim, siç thuhet, “turma filloi të brohorit kundër ministrit të Jashtëm Bujar Osmani, duke e quajtur “Bugar Osmani”. Dhe atë mbrëmje protestuesve iu shpërndanë postera me mesazhe antibullgare dhe antievropiane, duke përfshirë mbishkrime vulgare, thuhet. BG nes.

printscreen BGness

Boshnjakët, kroatët, sllovenët, si dhe korrespondentët e mediave botërore në rajon raportojnë për pesë ditët e protestave nën emrin "Ultimatum - jo, faleminderit".

Disa mijëra protestues thuhet se kundërshtojnë kuadrin negociues të paraqitur nga diplomacia franceze.

Ata besojnë se Bullgaria do t'i shfrytëzojë negociatat për asimilimin e kombit maqedonas ose, siç thonë ata, bullgarizimin e tij, shkruajnë mediat në rajon.

print screen Al Jazeera Balkan

Mbrëmë në protestë protestuesit kanë gjuajtur me gurë policinë dhe një nga grupet e protestuesve, ku dy ditë më parë u plagosën 47 policë dhe u ndaluan 11 protestues.

Mediat kroate kujtojnë vizitën e djeshme të kryetarit të Këshillit Evropian, Charles Michel. të Shkupit

"Së bashku jemi në prag të një përparimi të mundshëm në procesin e anëtarësimit të vendit tuaj në BE", raportojnë mediat kroate deklaratën e Michel në një konferencë për shtyp me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovacevski.

Indeks kujton bllokadën që Bullgaria ngriti për fillimin e negociatave të anëtarësimit në BE me Maqedoninë e Veriut, në një mosmarrëveshje që lidhet me historinë e përbashkët, gjuhën dhe të drejtat e pakicës bullgare në Maqedoninë e Veriut. Franca kohët e fundit paraqiti opsione të ndryshme kompromisi në një përpjekje për të bërë përparim në këtë çështje, duke përfunduar presidencën e saj gjashtëmujore të BE-së, raporton Indeksi orë

printscreen Indeksi hr
Video e ditës