Gruaja vdes pas një reaksioni alergjik në Disney World, edhe pse disa herë u tha kamerierëve se për çfarë ishte alergjike.

Disney World / Foto EPA-EFE/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Canokporn Tangsuan, e cila ishte alergjike ndaj qumështit dhe arrave, vdiq nga anafilaksia pasi hëngri në një restorant Disney World në Orlando, sipas një padie të ngritur të enjten e kaluar nga bashkëshorti i saj, Jeffrey J. Pikolo.

Padia kundër parkut Walt Disney dhe restorantit Raglan Road thotë se Tangxuan, një mjek i përgjithshëm në qytetin e Nju Jorkut, vdiq më 5 tetor pasi kishte ngrënë në një restorant në Disney Springs, një kompleks Disney World që përfshin restorante dhe dyqane, raporton Business Insider.

Tangxuan shkoi në restorant me burrin e saj, duke besuar se ai do të merrte masat e duhura në mënyrë që Tangxuan të mos kishte një reaksion alergjik. Padia pretendon se Tangsuan dhe Piccolo në mënyrë të përsëritur paralajmëruan stafin për alergjitë e tyre të rënda ndaj arrave dhe qumështit dhe pyetën nëse disa artikuj të menusë mund të përgatiteshin pa ata përbërës.

Kamerieri i siguroi Tangxuan dhe Piccolo se vakti i tyre do të ishte i sigurt për shëndetin. Tangsuan porositi patate të skuqura, byrek vegan dhe qepë të skuqura. Pas vaktit, çifti shkoi në pazar dhe shpejt Tangxuan zhvilloi një reaksion të rëndë alergjik; ajo po merrte frymë me vështirësi dhe ra në dysheme. Edhe pse mori ilaçet kundër alergjive, ajo u dërgua me urgjencë në spital, ku më vonë vdiq.

Piccolo kërkon dëmshpërblim mbi 50.000 dollarë, si dhe dëmshpërblim për humbjen e gruas së tij, dhimbje dhe vuajtje mendore, humbje të të ardhurave dhe shpenzime mjekësore dhe funerale. Sipas rezultateve të autopsisë, Tangsuan vdiq nga anafilaksia, një reaksion i rëndë alergjik ndaj niveleve të rritura të produkteve të qumështit dhe arrave të pemëve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës