E quajnë antibiotik natyral: Çfarë shëron sherebela?

Foto: Unsplash

Sherebela është një nga antibiotikët dhe antiseptikët më të mirë natyralë, i cili ndihmon kundër temperaturës, inflamacionit të fshikëzës, forcon nervat, lehtëson tretjen, pastron mëlçinë..

Aromatike dhe medicinale, sherebela është një nga bimët mjekësore më të vjetra. Vetëm gjethet e pasura me karbohidrate, celulozë, taninë dhe proteina kanë veti shëruese. Përveç këtyre përbërjeve organike, ai përmban shumë hekur dhe kalcium dhe është i pasur me vitaminë A. Megjithatë, përbërësi më i rëndësishëm në këtë bar është vaji esencial i saj.

Sherebela është një përbërës i domosdoshëm në shumë ilaçe, të cilat përdoren për të shpëlarë gojën dhe fytin kur shfaqet inflamacioni, sepse veprimi i taninës forcon mukozën, ndërsa vaji esencial ka efekt antiseptik. Besoni apo jo, deri në zbulimin e antibiotikëve, sherebela është përdorur me shekuj kundër dhimbjeve të fytit, dhimbjeve të fytit dhe ngjirjes së zërit, si dhe për përgatitjen e çajit kundër djersitjes së të sëmurëve me tuberkuloz, sepse pakëson sekretimin e gjëndrave të djersës. Përveç kësaj sherebela vepron kundër temperaturës dhe të dridhurave, vret bakteret infektive, është një antioksidant i mirë, parandalon spazmat në organet e tretjes, përmirëson sekretimin e urinës, pastron butësisht zorrët dhe vepron në tkurrjen sipërfaqësore të indeve.

Në mjekësinë popullore sherebela përdoret edhe për forcimin e nervave, si dhe ndihmon kundër të gjitha llojeve të ftohjes dhe gripit. Përdoret gjithashtu për pastrimin e gjakut, kundër të gjitha inflamacioneve, që nga organet e brendshme deri te fshikëza dhe inflamacionet vaginale. Lehtëson simptomat e reumatizmit dhe është një antibiotik me spektër të gjerë. Herbalistët pohojnë se është një ilaç efektiv për pastrimin e mëlçisë, kundër sëmundjeve të veshkave dhe djersitjeve gjatë natës, si dhe kundër djersitjes tek gratë në menopauzë. Veprimi i tij estrogjenik mund të ndihmojë në rregullimin e ciklit menstrual, lehtësimin e menstruacioneve të dhimbshme dhe zvogëlimin e sekretimit të qumështit tek nënat që ushqehen me gji që duan të ndërpresin dhënien e gjirit.

Këshilla: Megjithatë, me gjithë vetitë shëruese, sherebela nuk rekomandohet për gratë shtatzëna dhe epileptikët dhe përdorimi afatgjatë pa mbikëqyrjen e mjekut ose farmacistit mund të shkaktojë një tendencë të shtuar për konvulsione, pra sulme të papritura me spazma të rënda muskulore të pakontrolluara, të ndjekura shpesh. nga humbja e vetëdijes.

 

Video e ditës