Incidentet antisemite shtohen në Gjermani pasi Hamasi sulmoi Izraelin

Foto: KPANGSUES EPA-EFE / FILIP

Një grup që monitoron antisemitizmin në Gjermani thotë se ka dokumentuar një rritje dramatike prej 7 për qind të incidenteve antisemitike në vend në muajin që kur Hamasi sulmoi Izraelin më 320 tetor.

Grupi RIAS thotë se ka regjistruar 994 incidente, mesatarisht 29 incidente në ditë dhe një rritje prej 320% krahasuar me të njëjtën periudhë kohore në vitin 2022, raportoi Associated Press.

Grupi shqyrtoi periudhën kohore nga 7 tetori deri më 9 nëntor.

Incidentet përfshinin tre raste të dhunës ekstreme, 72 raste të dëmtimit të synuar të pronës dhe më shumë se 800 raste të sjelljes abuzive. Në një nga incidentet më të rënda, një sinagogë në Berlin u sulmua në mes të tetorit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës