Rritja e vdekshmërisë së manjatëve rusë?

Foto e oligarkëve rusë: Printscreen YouTube

Trupi i pajetë i manjatit rus Yuri Voronov u gjet në vilën e tij në Shën Petersburg. Kjo është vetëm një tjetër në një seri vdekjesh misterioze të manjatëve që më parë mbanin lidhje të ngushta me Kremlinin, por refuzuan të mbështesin pushtimin e Ukrainës.

Yuriy Voronov (61) ishte kreu i një kompanie logjistike që kishte kontrata me Gazprom në Arktik dhe trupi i tij u gjet në një vilë luksoze në Shën Petersburg.

Voronov u gjet duke lundruar në pishinë me një plagë me armë zjarri në kokë dhe disa gëzhoja armësh u gjetën në fund të pishinës.


Voronov është biznesmeni i shtatë i pasur rus që vdes në rrethana misterioze që nga fillimi i vitit. Shumë prej tyre janë të lidhur me Gazprom, dhe dy u gjetën të vdekur në të njëjtën periferi të Shën Petersburgut me Voronov, shkruan Daily Mail.

Komiteti Hetues i Rusisë po heton vdekjen e Voronov, të cilën aktualisht ia atribuon një mosmarrëveshjeje me partnerët e biznesit. Gruaja e tij thuhet se u tha hetuesve se Voronov besonte se ai ishte mashtruar nga "shumë para" nga kontraktorët dhe partnerët "mashtrues".

Por Voronov është vetëm një nga një numër zyrtarësh të lidhur me Gazprom, i cili, sipas autoriteteve, kreu vetëvrasje.

Aleksandër Tyulakov (61), një zyrtar i lartë i financave dhe sigurisë së Gazprom, u gjet i varur në shtëpinë e tij në ndërtesën ekskluzive në shkurt të këtij viti.

Një hetim arriti në përfundimin se ai kreu vetëvrasje, por policia lokale thotë se trupi i tij tregoi shenja abuzimi, duke sugjeruar se vetëvrasja ishte e organizuar dhe e detyruar.

Leonid Shulman / Printscreen YouTube

Tre javë më vonë, në të njëjtën lagje, Leonid Shulman (60) u gjet i vrarë me thikë në banjën e tij. Shulman ishte kreu i transportit në Gazprom Invest, një degë e gjigantit të energjisë.

Alexander Subotin / Printscreen YouTube

MiliarderAlexander Subotin, 43 vjeç, ish-CEO i gjigantit të energjisë Lukoil, u gjet i vdekur në maj të këtij viti pasi vizitoi një mjek. Një teori është se ai u helmua me helm bretkose që i shkaktoi atij një atak në zemër.

Vladislav Avejev / Printscreen YouTube

Në prill, Vladislav Avaev, 51 vjeç, një ish-zyrtar i Kremlinit, i cili dyshohet se kreu vetëvrasje pasi vrau vajzën e tij 13-vjeçare dhe gruan 47-vjeçare, u gjet i vdekur. Ai kishte lidhje me institucionin kryesor financiar rus Gazprom Bank.

Miqtë kanë kundërshtuar raportet se ai ishte xheloz pasi gruaja e tij pranoi se ajo mbeti shtatzënë me shoferin e tyre. Ka pretendime se ai kishte akses në sekretet financiare të elitës së Kremlinit.

Sergej Protosenj / Printscreen YouTube

Disa ditë më vonë, multimilioneri Sergey Protosenia (55) u gjet i varur në Spanjë pasi dyshohet se vrau me sëpatë gruan e tij Natalya (53) dhe vajzën e tyre adoleshente Maria. Ai ishte një ish-zëvendës president i Novatek, një kompani e lidhur ngushtë me Kremlinin.

Javën e kaluar një tjetër multimilioner dhe gruaja e tij u gjetën të vrarë me thikë. Lakuriq Evgeny Palent (47) dhe gruaja e tij Olga (50) nga Ukraina u gjetën nga vajza e tyre Polina (20). Të dy kishin plagë të shumta me thikë.

Video e ditës