Numri i shtuar i intervenimeve nga Emergjenca e Kumanovës

Është shtuar numri i thirrjeve dhe intervenimeve të Emergjencës së Kumanovës, kanë bërë të ditur sot mjekët e entit shëndetësor. Ata kanë 40 deri në 50 ndërhyrje në ditë, që është një rritje prej rreth 30 për qind. Javën e fundit, ekipet kanë vërejtur një numër në rritje të pacientëve që shemben në vende publike.

- Java e fundit e punës ka pasur vërtet një numër të shtuar të ndërhyrjeve. Më të shpeshta ka pasur kolapse në vende publike, qytetarët nuk i respektojnë rekomandimet dhe për këtë kanë ndodhur këto kolapse. Zakonisht kemi ndërhyrë në disa institucione, banka, sheshe, ku ka lëvizjen më të madhe të qytetarëve.

Të moshuarit duhet të disiplinohen që të përdorin terapinë kronike, të respektojnë masat, tha mjekja Valentina Todorovski Trajkovska.

Mjekët rekomandojnë të mos dilni jashtë në periudhën kur është më vapa, të merrni lëng, ujë dhe të konsumoni fruta dhe perime. Vishni rroba të ndritshme kur dilni.

Zdravstven dom Kumanovë, nën autoritetin e së cilës është Shërbimi Emergjent, ka siguruar edhe antidot për kafshimin e gjarpërinjve dhe serum anti-verpinë.

-Ata që dalin në natyrë duhet të jenë të veshur siç duhet dhe të kenë kujdes. Ne kemi serum që të mos shqetësohen, tha dr. Todorovski Trajkovska.

Ata që dalin shpesh në natyrë, malësorët, peshkatarët, rekreativistët, duhet të kenë edhe antihistaminikë.

- Sidomos personat që kanë pasur më parë alergji duhet të sjellin tableta. Dhe të telefononi sa më shpejt urgjencën mjekësore.

Javën e kaluar ka pasur një pickim nga një grerëz dhe ishte një pacient që kishte të njëjtën ndërhyrje edhe vitin e kaluar, por fatmirësisht gjithçka përfundoi mirë, e trajtuam dhe pacienti është në gjendje stabile shëndetësore, thotë mjekja Todorovska Trajkovska.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës