Fermerët në Athinë dolën në një protestë masive

foto: MPB

Protesta e fermerëve në Athinë, të cilët lanë traktorët e tyre, mbi 150, të parkuar para Kuvendit të Greqisë, ku do të qëndrojnë gjatë natës, ka përfunduar në mënyrë paqësore dhe masive, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Paralelisht me protestën në Athinë, fermerët nga veriu i Greqisë kanë bllokuar sot pasdite në mënyrë simbolike dhe periodike pikëkalimet kufitare Niki (Mejitlia) dhe Evzoni (Bogorodica) drejt Maqedonisë së Veriut.

Sot vëmendja e publikut grek u drejtua drejt Athinës, ku fermerët zhvilluan një protestë disa orëshe para Kuvendit, morën mbështetje nga sindikatat, nga shoqata të ndryshme, por edhe nga studentët dhe sipas policisë. sipas vlerësimeve, morën pjesë rreth 10.000 protestues.

Fermerët mbajtën fjalime dhe paraqitën kërkesat e tyre para Qeverisë, gjegjësisht uljen e kostove të prodhimit, para së gjithash me uljen e çmimit të energjisë elektrike, por edhe lirimin nga taksa për naftën bujqësore.

Në një bisedë me korrespondentin e MPB-së nga Athina, fermerët sqaruan se kërkojnë nga qeveria edhe më të ulëta të rrymës, por edhe që nafta bujqësore të lirohet nga taksa, ndërsa për aktivitetet e radhës thonë se pas protestës së sotme do të përcaktojnë më tej atë të radhës. hapat.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës