Shtetet anëtare të BE-së do të trajnojnë edhe 15.000 ushtarë ukrainas

Ushtria e Ukrainës EPA-EFE / ZURAB KURTSIKIDZE

Vendet anëtare të Bashkimit Evropian do të trajnojnë 15.000 ushtarë ukrainas shtesë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të ushtarëve që do t'i nënshtrohen trajnimit në 30.000, thanë burime të paidentifikuara nga BE.

Misioni ekzistues i trajnimit filloi nëntorin e kaluar dhe synon të ofrojë trajnime individuale, kolektive dhe të specializuara për Forcat e Armatosura të Ukrainës. Misioni synon të ndihmojë ushtrinë ukrainase të mbrojë territorin e saj dhe të mbrojë popullsinë civile, dhe u nis në përgjigje të një kërkese të Ukrainës pas pushtimit rus.

Rritja e numrit të ushtarëve të trajnuar pritet të shpallet zyrtarisht nga Presidenti i Komisionit Evropian. Ursula von der Layen dhe Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel gjatë një takimi me liderët ukrainas gjatë javës.

Në qendrën stërvitore “Graffenvor” pranë Nurembergut, ushtria amerikane njoftoi se do të kryejë trajnime të reja, të zgjeruara të ushtarëve ukrainas.

Planet amerikane për të trajnuar ushtarët ukrainas për përdorimin e raketave Patriot janë një tjetër dëshmi e përfshirjes së Uashingtonit në konfliktin ukrainas, ka reaguar ambasadori rus në Shtetet e Bashkuara ndaj trajnimit të paralajmëruar.

Ambasadori rus në Uashington kritikoi planet e SHBA për të trajnuar ushtarët ukrainas

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës