Zelensky në Shtëpinë e Bardhë: Pesë gjëra që Ukraina kërkon nga Shtetet e Bashkuara

Zelensky dhe Biden / Foto EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Çfarë kërkon dhe çfarë ka nevojë Kievi nga superfuqia e botës, teksa lufton me forcat ruse?

Ndërsa lufta është ndezur në shtëpi, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është planifikuar të mbërrijë në Shtëpinë e Bardhë sot. Ai do të takohet me homologun e tij amerikan për bisedime pas vizitës në selinë e OKB-së në Nju Jork.

Por çfarë kërkon dhe çfarë ka nevojë Ukraina nga SHBA-ja tani? Dhe më e rëndësishmja, a mund t'ia ofrojë Uashingtoni asaj?

Biden dhe Zelensky/ Foto EyePress News / Newscom / Profimedia

1. Siguria dhe ndihma humanitare

Presidenti i SHBA Joe Biden po përpiqet t'i japë Ukrainës një shtesë prej 24 miliardë dollarësh ndihmë humanitare dhe sigurie për të ndihmuar në largimin e Rusisë nga territori i saj.

Megjithatë, pavarësisht premtimit për të ndihmuar Kievin "aq sa është e nevojshme", përpjekja e tij është thellësisht e pasigurt falë një bllokimi politik në rritje në Kongres mbi shpenzimet federale.

Ligjvënësit republikanë po bëjnë presion për shkurtime gjithëpërfshirëse të buxhetit dhe një mbyllje e qeverisë pritet në fund të muajit.

"Ka shumë ndarje në Amerikë brenda vendit, veçanërisht në nivel qeveritar," thotë Georgina Taylor, e cila hulumton luftën në Ukrainë në Universitetin e Leeds. "Zelensky do të bëjë një shtytje të fundit në përpjekje për ta marrë atë ndihmë."

2. Mbështetja e brendshme për ndihmën amerikane

Pas ngërçit në Uashington është një përçarje partizane në rritje, me disa republikanë "Amerika së pari" që duan të shkurtojnë fare ndihmën për Ukrainën.

"Ka një frikë nga pala amerikane kur bëhet fjalë për dërgimin e më shumë parave," i tha Taylor Euronews, duke shtuar se të djathtët po kritikojnë gjithnjë e më shumë gjoja "çekun bosh" të dorëzuar në Kiev.

Kjo është diçka që njeriu i parë i Ukrainës ka të ngjarë të përpiqet ta trajtojë duke u takuar me ligjvënësit amerikanë nga të dyja anët e ndarjes politike gjatë udhëtimit të tij.

Taylor pretendon se Zelensky do të dëshirojë të rrisë mbështetjen përpara zgjedhjeve presidenciale në SHBA të vitit 2024, të cilat mund të shohin Donald Trump të vijë në pushtet.

Ish-presidenti i kapur - i cili aktualisht po përballet me disa akuza penale - nuk është zotuar të mbështesë Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë, duke thënë në mars se të gjithë duan që "njerëzit të mos vdesin".

Një sondazh i CNN muajin e kaluar zbuloi se shumica e amerikanëve kundërshtojnë dhënien e më shumë parave për Ukrainën, me 55 për qind që thonë se Kongresi amerikan nuk duhet të miratojë fonde shtesë.

Donald Trump / Foto: Melissa Sue Gerrits / Getty images / Profimedia

3. Besim më i madh në kundërsulmin e Ukrainës

Përparimi i Ukrainës në kundërofensivë do të jetë padyshim një temë bisede kur të dy liderët të takohen, thotë Georgina Taylor nga Universiteti i Leeds.

"Është një temë shumë e vështirë për t'u diskutuar sepse ka kaq shumë faktorë, por unë mendoj se SHBA do të donte të shihte më shumë përparim," tha ajo për Euronews. "Por unë nuk mendoj domosdoshmërisht se do të ketë një shtytje të fortë që Kievit i duhet për të përfituar në fushën e betejës, sepse ky është një pretendim shumë i guximshëm, veçanërisht kur nuk jeni të përfshirë drejtpërdrejt në luftime."

I pajisur me miliarda armë perëndimore, Kievi nisi kundërsulmin e tij kundër forcave ruse në qershor. Progresi është i ngadalshëm, me rezistencë të ashpër nga Moska.

Zelensky mund t'i përcjellë Bidenit një "vizion më strategjik" të luftës, shtoi Dr Jade McGlynn, një studiuese në King's College, duke vënë në dukje "dallimet e habitshme" midis kuptimeve perëndimore të konfliktit dhe atyre të Ukrainës.

Odessa, Ukrainë/ Foto: Nina Liashonok/Ukrinform / Sipa Press / Profimedia

Udhëheqësi ukrainas do të dëshirojë të thotë pse Ukraina duhet të fitojë një fitore totale, e cila është përshtatur si dëbimi i plotë i forcave ruse nga territori i saj.

"Nga këndvështrimi i disave në Perëndim, lufta po formohet gjithnjë e më shumë sepse duhet të ketë paqe dhe paqja përfshin kompromis," sugjeron McGlynn, duke aluduar në argumentet se Kievi duhet t'i japë Moskës tokën e pushtuar në këmbim të ndërprerjes së armiqësitë.

Megjithatë, studiuesi argumentoi se Ukraina kishte "prova mjaft të fundit se qetësimi nuk po funksionon", duke përmendur luftën e Rusisë në Ukrainën lindore që filloi në 2014.

“Shumica dërrmuese e ukrainasve nuk duan të bëjnë kompromis për territorin për shkak të kërcënimit që do të përbënte për të ardhmen e Ukrainës dhe fëmijëve të tyre. "Ata e matin luftën në terma shumë më të errët se sa mund të mendojnë disa vëzhgues perëndimorë," thotë ai.

4. Më shumë armë

Një tjetër pikë në axhendë ka të ngjarë të jenë armët, me Ukrainën që ka nevojë për më shumë armë dhe municion në mes të ofensivës së saj në jug dhe lindje.

"Ukrainasit nuk do të kërkojnë domosdoshmërisht armë të reja." Çështja kryesore është ta merrni atë në kohë”, thotë McGlynn. "Kjo ishte pika kyçe e ngecjes sepse shumë nga ato që u premtuan u vonuan ose u deshën shumë kohë për të arritur atje."

Zelensky paralajmëroi liderët botërorë në prill se vonesat në furnizimin e vendit të tij me më shumë armë po i kushtonin jetë.

Nevoja e Kievit për armë është më urgjente pasi zyrtarët – përfshirë vetë presidentin ukrainas – kanë thënë se kundërofensiva e vendit nuk do të ndalet këtë dimër, pavarësisht se kushtet e motit e bëjnë luftën më të vështirë.

Sipas disave, ndërprerja disamujore e vitit të kaluar i dha Rusisë kohë të mjaftueshme për të përgatitur mbrojtjen e saj, duke e bërë më të vështirë fushatën e Ukrainës.

5. Anëtarësimi në NATO

Pas pushtimit rus në shkurt 2022, Ukraina rinovoi përpjekjet e saj për t'u bashkuar me NATO-n.

Megjithatë, oferta e saj ambicioze ishte e frustruar me aleancën ushtarake të udhëhequr nga SHBA që refuzoi kërkesën e Kievit për anëtarësim të shpejtë në shtator 2022.

"Zelensky ka nxitur vazhdimisht njohjen e NATO-s," thotë Taylor, duke besuar se tema ka të ngjarë të jetë një pikë diskutimi në Shtëpinë e Bardhë.

Ajo sugjeron se afrimi midis Rusisë dhe Koresë së Veriut – me takimin e liderëve të dy vendeve javën e kaluar – mund t’i bëjë këto “bisedime të NATO-s më gjithëpërfshirëse”.

"Ne nuk e dimë nëse konflikti do të kalojë përtej kufijve të Ukrainës." Ky rrezik është gjithmonë aty," tha Taylor për Euronews, megjithëse ai shtoi: "kishte gjëra shumë më të menjëhershme për t'u fokusuar" kur Biden dhe Zelensky takohen.

Disa vëzhgues e shohin anëtarësimin e Ukrainës në NATO si mënyrën më të mirë për të siguruar paqen e ardhshme të vendit dhe Evropës, me ombrellën e saj të sigurisë që pengon agresionin e mundshëm rus.

Megjithatë, ekspertët i thanë Euronews se kishte disa arsye pse Kievi nuk mund të bashkohej me aleancën, duke përfshirë rrezikun e një lufte më të gjerë, mungesën e gatishmërisë së Kievit dhe një fitore të mundshme propagandistike për presidentin rus Vladimir Putin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës