Zelensky thotë se sulmi i Iranit ndaj Izraelit dëshmon diçka "shumë të rëndësishme"

Volodymyr Zelensky / Foto EPA-EFE/Piotr Nowak

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit dëshmon diçka shumë të rëndësishme – që sistemet moderne të mbrojtjes ajrore të shpëtojnë jetë, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy mbrëmë vonë pas sulmit të madh iranian me dronë dhe raketa në Izrael.

Sipas ushtrisë izraelite, shumica dërrmuese e më shumë se 300 raketave - duke përfshirë rreth 170 dronë dhe 120 raketa balistike - të gjuajtura në Izrael nga Irani dhe përfaqësuesit e tij u kapën nga sistemet e mbrojtjes ajrore dhe aleatët izraelitë.

"Sistemet moderne të mbrojtjes ajrore janë të afta të mbrojnë jetë - kjo u demonstrua në Lindjen e Mesme kur aviacioni dhe mbrojtja ajrore rrëzuan raketat iraniane dhe dronët Shahed që synonin Izraelin," tha Zelensky.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës