Zelensky thotë se mosparaqitja e Biden në samitin e paqes për Ukrainën është "duartrokitje për Putinin"

Zelensky dhe Biden / Foto EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Presidenti amerikan Joe Biden duhet të marrë pjesë në samitin e planifikuar të paqes në Zvicër për Ukrainën muajin e ardhshëm, në mënyrë që takimi të jetë i suksesshëm, tha sot presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një konferencë për shtyp në Bruksel.

Mungesa e Biden do të përfitojë nga presidenti rus Vladimir Putin, i cili lëshoi ​​një urdhër për të pushtuar Ukrainën në vitin 2022, tha Zelensky, transmeton Hina.

Ukraina shpreson të presë sa më shumë vende të jetë e mundur në një përpjekje për të bashkuar opinionin ndërkombëtar se si të ndalet lufta dhe të ushtrojë presion mbi Rusinë, e cila tashmë ka kapur gati një të pestën e territorit të Ukrainës.

Uashingtoni e ka mbështetur samitin, por nuk ka thënë nëse Biden do të marrë pjesë.

"Ne e dimë se SHBA-të e mbështesin samitin, por nuk e dimë në çfarë niveli", tha Zelenski në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin belg Alexander De Cro.

"Mungesa e Bidenit do të ishte duartrokitje për Putinin," tha ai.

Dy ditë më parë, Zelensky i kërkoi Bidenit dhe liderit kinez Xi Jinping, aleatit të ngushtë të Putinit, të merrnin pjesë në samit.

Rusia ka deklaruar disa herë se nuk sheh kuptim në pjesëmarrjen në këtë konferencë të paralajmëruar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës