Sonte, Zelensky mbërrin në Tiranë, ku do të marrë pjesë në samitin dyditor Ukrainë-Evropë Juglindore.

Zelensky dhe Rama / Foto EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Në dy ditët e ardhshme, Tirana do të presë samitin dyditor Ukrainë-Evropë Juglindore.

I pari do të zhvillohet nesër, më 28 shkurt, kur do të organizohet për herë të parë në vend një samit kushtuar Ukrainës, ku do të marrë pjesë edhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili duhet të mbërrijë në kryeqytetin shqiptar në mbrëmje.

Dita e dytë e samitit, më 29 shkurt, do t'i kushtohet planit për rritjen ekonomike të rajonit, përshpejtimin e reformave dhe investimeve që mund të çojnë përpara procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian me këto vende. Në këtë takim do të marrë pjesë edhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Përfaqësuesja e Kosovës do të jetë presidentja Vjosa Osmani, e cila konfirmoi për Euronews praninë e saj në Tiranë gjatë dy ditëve të samitit. Nga Serbia do të marrë pjesë edhe presidenti Aleksander Vuçiq. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do t'i drejtohet gjithashtu samitit për Ukrainën përmes video-mesazhit, shton televizioni.

Sipas të njëjtit burim, në qendër të ngjarjeve do të jetë Pallati i Kongreseve, vend ku të gjithë liderët do të mirëpriten fillimisht nga kryeministri Edi Rama, më pas do të vijnë seancat që do të jenë të mbyllura për publikun dhe në fund të ditën që pritet të ketë një konferencë për mediat.

Për shkak të samitit dhe vizitës së Zelenskit, masat e sigurisë në Tiranë janë ngritur në nivelin më të lartë. Drejtori i Departamentit të Rendit dhe Sigurisë Publike, Rebani Jaupi, bëri me dije sot se nga sot do të nisin të zbatohen masat, për të cilat do të angazhohen më shumë se 1600 forca policie nga të gjitha strukturat, më pas njësia e vendosjes së shpejtë, njësia speciale. “RENEA”, garda kombëtare dhe struktura të tjera.

Sipas tij, në aeroportin ndërkombëtar të Tiranës ndodhen tashmë në aeroportin ndërkombëtar të Tiranës anëtarë të antiterrorizmit, shërbim sekret, SISH dhe RENEA për të kontrolluar sigurinë e aeroportit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës