Zelensky: Ukraina nuk do të paguajë më me sovranitetin e saj për premtimet iluzore për paqe

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha në festimin e Ditës së Veteranëve të Ukrainës se vendi i tij nuk do të paguajë më me të ardhmen e fëmijëve dhe sovranitetin e tij për "premtimet iluzore për paqe".

-Sot, brezat modernë të ukrainasve, ju dhe të gjithë ata që tani po mbrojnë vendin dhe popullin tonë, lirinë dhe pavarësinë tonë, kanë mundësinë të arrijnë më shumë nga sa mundëm më parë. Mbrojtja jonë e Ukrainës kundër pushtimit rus bazohet në unitetin historikisht më të madh të shoqërisë sonë ndonjëherë. Për unitetin që vlerësojmë. Ukraina gëzon historikisht mbështetjen më të madhe në botë. Dhe kurrë më Ukraina nuk do të paguajë me të ardhmen e fëmijëve të saj, sovranitetin e saj dhe vullnetin e saj për premtime iluzore paqeje. Ukraina ka bërë konkluzione historike, theksoi Zelensky.

Zelensky u dha çmime ushtarëve dhe tituj nderi, nderime dhe flamuj luftarakë për njësitë ushtarake dhe mori pjesë në betimin e studentëve të Akademisë Ushtarake.

Festimi i Ditës së Veteranëve të Ukrainës u mbajt në Muzeun Historik dhe Arkitekturor Kombëtar të Kyiv Fortecia (Kalaja e Kievit).

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës