Zelensky: Ukraina do të paraqesë një kërkesë për të thirrur një takim të Këshillit Ukrainë-NATO

Ukraina do të kërkojë thirrjen e një takimi të Këshillit Ukrainë-NATO në lidhje me mbrojtjen e qiellit, furnizimin me sisteme të mbrojtjes kundërajrore dhe raketa të përshtatshme, tha sonte presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një video-mesazh.

– Tani po punojmë në mënyrë aktive për të siguruar që Samiti i parë Global i Paqes në qershor të jetë efektiv. Falënderojmë të gjithë liderët dhe vendet që shprehën vullnetin e tyre për të marrë pjesë në samitin në Zvicër këtë javë, theksoi Zelensky.

Ai falënderoi veçanërisht kancelarin gjerman Olaf Scholz për iniciativën dhe "komunikimin e duhur ndërkombëtar" si dhe "sinjalet që mund të dëgjoheshin nga Pekini".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës