Zelensky: Ukraina do t'i paraqesë Rusisë masa konkrete në samitin e dytë të paqes

Volodymyr Zelensky / Foto EPA-EFE/Piotr Nowak

Në samitin e dytë të paqes, Ukraina do t'i paraqesë Rusisë masa konkrete për të arritur një zgjidhje paqësore të konfliktit në Ukrainë, tha mbrëmë në Zvicër Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në konferencën globale të paqes për Ukrainën.

Duke folur në mbledhjen plenare të samitit, Zelensky u tha të pranishmëve se Rusia nuk është e interesuar për paqen dhe se pjesëmarrësit e samitit duhet të vendosin së bashku se si të arrijnë paqen "në një mënyrë vërtet të qëndrueshme" dhe në përputhje me Kartën e OKB-së, raportuan mediat ukrainase.

“Kur plani i veprimit të jetë në tavolinë, i dakorduar nga të gjithë dhe transparent për të gjithë, atëherë ai do t'u dorëzohet përfaqësuesve të Rusisë, në mënyrë që në samitin e dytë të paqes të shënojmë fundin e vërtetë të luftës, tha Zelenski.

Mbi 100 përfaqësues të vendeve dhe organizatave ndërkombëtare po marrin pjesë në samitin e paqes të mbajtur në qytetin Burgenstock, jo shumë larg Lucernit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës