Zelensky pretendon se një vend perëndimor ka dhuruar një sistem kundërajror që nuk funksionon

Volodimir Zelenski
Volodymyr Zelenski / Foto: EPA-EFE / SERGEY DOLZHENKO

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përsëriti kërkesën e Kievit për armë më moderne, duke theksuar se disa elementë të furnizuar nga vendet perëndimore nuk funksionuan.

Gjatë udhëtimit të kësaj jave në rajonet kufitare dhe të vijës së parë, Zelenskiy u shoqërua nga gazetarë nga Associated Press, me Zelenskiy duke folur për armët e premtuara kundrejt atyre të marra.

"Ne kemi vendime të mëdha për sistemet Patriot, por nuk i kemi në realitet", tha ai, duke iu referuar sistemit të premtuar të mbrojtjes ajrore nga Shtetet e Bashkuara.

Zelensky tha se Ukraina ka nevojë për 20 bateri të sistemit Patriot për t'u mbrojtur nga raketat ruse, por "edhe kjo mund të mos jetë e mjaftueshme", sepse asnjë vend në botë nuk është sulmuar me kaq shumë raketa balistike.

Zelensky shtoi se një komb evropian dërgoi një sistem të mbrojtjes ajrore në Ukrainë, por ai nuk funksionoi dhe ata "duhej ta ndryshonin atë vazhdimisht". Ai nuk e specifikoi shtetin.

Zelensky gjithashtu përsëriti kërkesën e tij të vazhdueshme për avionë luftarakë. Ai u ankua se Ukraina "ende nuk ka asgjë kur bëhet fjalë për avionët luftarakë modernë".

Polonia dhe Sllovakia kanë vendosur t'i japin Ukrainës avionë luftarakë të epokës sovjetike, por asnjë vend perëndimor deri më tani nuk ka rënë dakord të sigurojë avionë luftarakë modernë, mes shqetësimeve se mund të përshkallëzojë konfliktin dhe sfidat e trajnimit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës