Zelensky: Situata në disa pika në front është jashtëzakonisht e vështirë dhe ndihma për Ukrainën është vonë

Mbrëmë, presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në fjalimin e tij të përditshëm me video, tha se situata është jashtëzakonisht e vështirë në disa pika të frontit.

- Situata është jashtëzakonisht e vështirë në disa pika të vijës së frontit, ku forcat ruse kanë përqendruar rezervat maksimale. Ata po përfitojnë nga vonesa në ndihmën për Ukrainën, vuri në dukje Zelensky, duke shtuar se forcave ukrainase u mungon artileria dhe kanë nevojë për mbrojtje ajrore të vijës së parë, si dhe armë me rreze më të gjatë.

Sipas Zelensky, Kievi me partnerët e tij po punon sa më shumë që të jetë e mundur për të rinovuar dhe zgjeruar mbështetjen për Ukrainën.

Ai falënderoi bashkatdhetarët e tij, kompanitë ukrainase dhe partnerët e Ukrainës, të cilët tashmë po prodhojnë armë, predha artilerie, dronë dhe sisteme të luftës elektronike në vend.

Ushtria ruse është në ofensivë në Ukrainën lindore dhe jugore dhe së fundmi pushtoi qytetin shumë të fortifikuar të Avdeevka në rajonin e Donetsk, fitorja e tyre e parë e madhe që nga kapja e Bakhmutit në maj 2023.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës