Zelensky: Më premtove se Kina nuk do t'i japë armë Rusisë

Volodymyr Zelensky / Foto EPA-EFE/ETTORE FERRARI

Presidenti kinez Xi Jinping i tha presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në një bisedë telefonike se Kina nuk do t'i shesë armë Rusisë, tha sot Zelensky. Zelensky foli në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin amerikan Joe Biden në samitin e G7 në Itali.

Ai nuk specifikoi se kur u zhvillua biseda me Xi. Biseda e fundit telefonike e njohur publikisht midis Zelensky dhe Xi ishte në prill 2023, e vetmja telefonatë e tillë që nga fillimi i pushtimit rus. “Kam pasur një bisedë solide me liderin e Kinës. Ai tha se nuk do t'i shesë asnjë armë Rusisë. Do të shohim nëse ai është një person i denjë për respekt”, tha Zelenski në anglisht.

Biden mori pjesë teksa Zelensky mbaroi fjalimin e tij, duke thënë: "Meqë ra fjala, Kina nuk po furnizon armë, por aftësinë për të prodhuar ato armë dhe teknologjinë e disponueshme për ta bërë këtë, kështu që në fakt po ndihmon Rusinë". Zelensky tha se nëse Kievi dhe Kina kanë të njëjtat pikëpamje për paqen, mund të ketë një dialog mes tyre dhe se nëse Pekini ka një pikëpamje alternative, mund të përgatisë një "formulë paqeje" alternative.

Udhëheqësi ukrainas ka promovuar vizionin e tij për paqen në Ukrainë, të cilin ai e quan "formula e tij e paqes". Këtë fundjavë, Zvicra supozohet të presë delegacione ndërkombëtare nga dhjetëra vende dhe organizata në një samit që do të përpiqet të afrojë paqen në Ukrainë.

Në fund të muajit të kaluar, Kina njoftoi se nuk do të marrë pjesë në konferencën e paqes për Ukrainën të organizuar nga Zvicra.

Rreth 40 krerë shtetesh dhe qeverish, së bashku me delegacione nga 90 vende dhe organizata, pritet të marrin pjesë në samitin e kësaj fundjave në resortin Burgenstock në liqenin e Lucernit. Rusia nuk u ftua dhe e hodhi poshtë ngjarjen si propagandë perëndimore.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës