Zelensky "tronditur" nga dështimi i OKB-së dhe Kryqit të Kuq për të ndihmuar pas shkatërrimit të digës Kakhovka

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha se ishte "i tronditur" nga dështimi i Kombeve të Bashkuara dhe Kryqi i Kuq për të ndihmuar pas shkatërrimit të digës masive Kakhovka, ndërsa kryeministri i tij bëri thirrje për ndihmë urgjente nga organizatat ndërkombëtare të ndihmës.

“Edhe pse fatkeqësia ndodhi disa orë më parë, ata nuk janë këtu”, tha Zelensky për gazetat gjermane Bild dhe Die Welt, si dhe Politico.

“Nuk kemi marrë përgjigje. Jam i shokuar”, shtoi ai.

Kryeministri Denis Schmeichel u bëri thirrje organizatave ndërkombëtare humanitare të ofrojnë ndihmë të menjëhershme.

"Okupatorët rusë as që po përpiqen t'i ndihmojnë ata njerëz, ata i lanë të vdesin", tha Schmihal në anglisht në një video të postuar në Telegram.

“Ne ju bëjmë thirrje që të merrni përgjegjësinë për evakuimin e njerëzve nga rajoni Kherson nën pushtimin rus. Ne duhet të shpëtojmë jetën e njerëzve që u dënuan me vdekje nga pushtuesit”, shtoi kryeministri ukrainas.

Zelensky tha në intervistë se ushtarët rusë qëlluan nga një distancë ndërsa përpjekjet e shpëtimit ishin duke u zhvilluar.

“Sapo njerëzit tanë përpiqen t'i shpëtojnë, ata qëllojnë mbi ta”, tha presidenti ukrainas.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës