Zelensky: Udhëheqja ruse do të bjerë pas humbjes së Kremlinit në luftën kundër Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se lidershipi rus do të bjerë pas humbjes së Kremlinit në luftën kundër Ukrainës.

"Kiev dhe të gjitha qytetet tona, e gjithë Ukraina, do t'i japin fund historisë së despotizmit të Moskës, e cila ka skllavëruar shumë popuj për një kohë shumë të gjatë", tha Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm me video.

Me këtë rast ai nuk iu drejtua publikut si zakonisht nga zyra e tij, por në rrugën para zyrës presidenciale në Kiev.

"Mbrojtja ajrore e Ukrainës arriti të zmbrapsë pothuajse plotësisht një nga sulmet më të mëdha me dronë rusë që nga fillimi i luftës," tha Zelensky, duke shtuar se "Moska u përpoq t'i prishte ditën Kievit".

"Kiev u ka mbijetuar krimeve gjatë gjithë historisë së tij, dhe gjithashtu do t'i mbijetojë sulmeve ruse dhe nuk do t'i lejojë rusët ta pushtojnë atë," shtoi Zelensky.

Ai shtoi se "armët si dronët Shahed të përdorur në sulm nuk mund të shpëtojnë sundimtarët e Rusisë" dhe se "Rusia do ta humbasë luftën sepse përçmon jetën dhe kulturën".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës