Zelensky: Armët ruse në Bjellorusi tregojnë se takimi Putin-Xi ishte një dështim

Zelensky paralajmëroi, Rusia po sulmon me raketa iraniane/Foto: Facebook

Takimi i fundit midis presidentëve të Rusisë dhe Kinës, Vladimir Putin dhe Xi Jinping, ishte një dështim, siç tregohet nga synimi i Rusisë për të vendosur armë bërthamore në Bjellorusi, sipas presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

Zelensky beson se qëllimi i një vendimi të tillë është që pas dështimit të takimit të fundit mes presidentëve të Rusisë dhe Kinës, Vladimir Putin dhe Xi Jinping, me vendosjen e armëve bërthamore te fqinji, të tregohet njëfarë besueshmërie, e cila, si Ai vlerësoi se Rusia ka humbur plotësisht nën udhëheqjen e Putinit, raporton Al Jazeera Balkans.

Presidenti ukrainas tha se Putini duhet të tregojë një lloj "fitoreje", por se ai nuk mund ta bëjë këtë në fushën e betejës.

Prandaj, shtoi ai, njoftimi i Moskës për vendosjen e armëve bërthamore ruse në Bjellorusi tregon gjithashtu një humbje të plotë të besueshmërisë së presidentit bjellorus Aleksandër Lukashenko.

“Unë mendoj se ai nuk vendos më se çfarë armësh do të ketë në territorin e tij, tha presidenti ukrainas.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës