Zelensky shkarkoi një komandant të lartë në ushtrinë ukrainase

Presidenti ukrainas Zelensky/EPA

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shkarkoi sot një zyrtar të lartë të ushtrisë, përgjegjës për trupat në pjesën lindore të vendit.

Masa vjen pasi Kievi ka luftuar për muaj të tërë për të mbajtur forcat e Moskës në lindje, gati dy vjet e gjysmë pas luftës.

“Kam vendosur të zëvendësoj komandantin e Forcave të Bashkuara të Forcave të Armatosura të Ukrainës, gjenerallejtënant Yury Sodol dhe në vend të tij të emëroj gjeneral brigade Andriy Gnatov”, tha Zelensky në fjalimin e tij të mbrëmjes, transmeton MIA.

Ai nuk dha detaje mbi arsyet e shkarkimit, por vendimi erdhi pas kritikave nga komandanti i brigadës Azov, i njohur për lidhjet me të djathtën ekstreme.

Komandanti i Azov, Bohdan Krotevich, paraqiti një ankesë në shërbimin e sigurisë SBU një ditë më parë, duke kërkuar një hetim për Sodol.

Sipas raporteve të mediave, Krotevych akuzoi Sodolin për paaftësi dhe e fajësoi atë për vdekjen e ushtarëve ukrainas në front.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës