Zelenski shkarkoi drejtuesit e tre degëve rajonale të SBU

Volodymyr Zelensky, President i Ukrainës / Foto: EPA-EFE / SERGEY DOLZHENKO

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski shkarkoi krerët e tre degëve rajonale të agjencisë më të lartë të sigurisë të Ukrainës (SBU).

Me urdhër të Zelensky, krerët e degëve të SBU në rajonin e Kievit, rajonin Lviv dhe rajonin Ternopil u shkarkuan. Zyra e Zelenskit nuk ka bërë të ditur arsyet e shkarkimit të tyre.

Muajin e kaluar, Zelenski shkarkoi kreun e SBU, Ivana Bakanova dhe kryeprokurori, duke sqaruar se departamentet e tyre kanë shumë persona të akuzuar për bashkëpunim me rusët.

Video e ditës