Zelensky mbërriti në Uashington: Sot po zhvillojmë negociata të rëndësishme

Zelensky / Foto EPA-EFE/KIMMO BRANDT

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky sot mbërriti në Uashington për të negociuar dërgimin e armëve shtesë në Ukrainë. Gjatë vizitës së tij të dytë në Shtetet e Bashkuara që nga fillimi i pushtimit rus, Zelensky është planifikuar të takohet me presidentin amerikan Joe Biden.

“Sot ne po zhvillojmë negociata të rëndësishme në Uashington. Mbrojtja ajrore është një nga çështjet kryesore për Ukrainën. Ne kemi nevojë për më shumë mbrojtje ajrore, më shumë mbështetje për ushtarët ukrainas në vijën e frontit”, njoftoi Zelenskyy në Telegram, duke dënuar sulmin masiv të sotëm rus në disa qytete të Ukrainës dhe duke falënderuar vendet që i dhanë Kievit sisteme antiraketë.

"Ne kemi rrëzuar shumicën e raketave." Por vetëm shumica. Jo të gjithë. Ne po punojmë për ta privuar plotësisht Rusinë nga potenciali i saj terrorist”, shtoi ai.

Zelensky në Shtëpinë e Bardhë: Pesë gjëra që Ukraina kërkon nga Shtetet e Bashkuara

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës