Zelensky paralajmëroi: Nuk ka të bëjë me ne, nëse biem, Rusia vazhdon përpara

Foto: BBC / printscreen

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski deklaroi se i gjithë rendi ndërkombëtar kërcënohet nga agresioni rus ndaj vendit të tij, duke theksuar se nëse Ukraina bie, Rusia do të vazhdojë përpara.

“Nuk ka të bëjë vetëm me ne. Nëse biem, Rusia do të ecë përpara. Ka vende me ambicie imperialiste që mund të ndërmarrin të njëjtat hapa agresivë. Kjo është shumë e rrezikshme, tha Zelenski në një intervistë për gazetën japoneze The Yomiuri Shimbun.

Kur u pyet se çfarë duhet bërë për të parandaluar një pushtim të tillë nga një fuqi ushtarake hegjemoniste, ai u përgjigj: "Vetëm disfata e Rusisë në këtë luftë".

Që nga shkurti i vitit 2022, kur filloi agresioni rus, Zelensky ka bërë përpjekje për të fituar mbështetjen e komunitetit ndërkombëtar. Në një intervistë për Yomiuri, ai theksoi se kanë nevojë për ndihmë maksimale.

"Na ndihmoni të fitojmë." Do të thotë të ndihmosh veten për të fituar”, ishte ai i qartë në synimin e tij për t'i bërë thirrje opinionit publik ndërkombëtar për nevojën për të mbështetur Ukrainën. Ai shprehu gjithashtu synimin e tij për t'i kërkuar Japonisë mbështetje diplomatike për "Marrëveshjen e Sigurisë së Kievit", një kornizë e re sigurie që Ukraina po komploton për të parandaluar një pushtim tjetër të Ukrainës.

Luftimet e ashpra midis forcave ukrainase dhe ruse vazhduan në Bakhmut, në Ukrainën lindore, me viktima në rritje mes ukrainasve. Zelenski tha se nuk kanë municion.

“Nuk kemi municion. Situata në lindje nuk është e mirë për ne”, nënvizoi ai.

Ai bëri apel që të përshpejtohet dërgimi i municioneve nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane.

Tanket e ofruara nga Gjermania dhe vendet e tjera pritet të vendosen në luftime nga prilli. Ai tregoi qëllimin e tij për t'i vendosur ato për të thyer vijën e mbrojtjes ushtarake të Rusisë, duke thënë se "ne kemi nevojë për tanke për të de-okupuar Ukrainën".

Ka shqetësime në SHBA dhe vendet evropiane se furnizimi me armë në Ukrainë mund të çojë në një përshkallëzim të luftimeve. Megjithatë, Zelensky e kundërshtoi këtë pretendim, duke thënë se ai do të donte që njerëzit të mos kenë frikë nga kërcënimet e bëra nga Federata Ruse.

Zelensky shprehu dyshime për propozimin 12-pikësh të Kinës, i cili nuk përmend tërheqjen e plotë të trupave ruse, as kthimin e të gjitha territoreve të pushtuara nga Rusia. Edhe pse Kina e promovon veten si një "ndërmjetës" aktiv për të arritur paqen, ai është skeptik për qëllimin e deklaruar të Kinës.

Zelensky tha se sovraniteti dhe integriteti territorial janë të parat, duke e bërë të qartë se ai nuk e konsideron propozimin kinez një plan të vërtetë paqeje.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës