Zelenski bën “spastrim” edhe në shërbimet sekrete: Për shkak të tradhtisë iu hoqën disa shtetësi

Volodymyr Zelenski / Foto: EPA

Pas fillimit të tyre spastrimet në Shërbimin e Sigurisë dhe ProkurorinëPresidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyi filloi të merret me strukturat politike dhe parapolitike në vend.

Serhiy Vlasenko, një përfaqësues ukrainas nga partia Batkivshchyna (partia e udhëhequr nga politikania e famshme ukrainase Yulia Tymoshenko), publikoi një dokument në faqen e tij në Facebook. Është një dekret (sekret) për heqjen e shtetësisë ukrainase të disa personave të profilit të lartë, përkatësisht oligarkut Igor Kolomoisky, biznesmenit dhe politikanit Genadi Korban dhe përfaqësuesit të partisë pro-ruse Opozita për Jetën Vadim Rabinovich.

Më 19 korrik, informacione të ngjashme u shfaqën në media të shumta ukrainase, duke cituar burime të inteligjencës. Vetë konfirmimi nuk ka ardhur nga zyra e presidentit sepse është një dekret sekret. Gjithashtu, edhe pse disa burime të palidhura kanë konfirmuar nënshkrimin e dekretit, përmbajtja e tij është e paqartë. Meqenëse dekreti përmend informacione konfidenciale të njerëzve, dekrete të tilla nuk bëhen publike. Megjithatë, ngjarjet që pasuan këtë njoftim treguan se shtetësia e disa zyrtarëve të lartë ukrainas, përfshirë tre të përmendurit, me të vërtetë u hoq.

Genadi Korban, i cili mësoi për lajmin ndërsa ishte në Londër, u përpoq të kthehej në Ukrainë. Sipas policisë, ata kanë sekuestruar “Mercedesin” me të cilin drejtohej në pikën kufitare Smilnicë. Policia kufitare njoftoi Korbanin se me dekret presidencial i ishte hequr shtetësia dhe nuk lejohej të hynte në Ukrainë.

Cfare ndodhi?

Meqenëse Korban ishte jashtë vendit, ky dekret e ndaloi atë të hynte në vend, por ky nuk është rasti me Igor Kolomoisky, dhe në lidhje me këtë, politikani ukrainas Boryslav Bereza bëri disa pyetje. "Nëse Kolomoisky nuk ka shtetësi dhe Korban nuk lejohet të hyjë në Ukrainë, atëherë kam tre pyetje: mbi çfarë baze është Kolomoisky në Ukrainë?" Kur do të deportohet? Dhe ku?

Meqenëse politikanët e opozitës tashmë po flasin për këtë çështje, dhe kjo tashmë është mbështetur nga situata në pikën kufitare, duket se presidenti Zelenski ka nënshkruar vërtet një dekret sekret për heqjen e shtetësisë së zyrtarëve të lartë. Lind pyetja pse. Meqenëse Vadim Rabinovic është themeluesi i partisë pro-ruse Opozita për Jetën dhe një mik i ngushtë i Viktor Medvedchuk, është e qartë pse iu hoq shtetësia. Me Korban dhe Kolomojski, situata është shumë më komplekse dhe më e thellë.

Volodimir Zelenski
Volodymyr Zelenski / 15 qershor 2022 / Foto: EPA-EFE / SERGEY DOLZHENKO

Arsyeja formale e heqjes së shtetësisë nga të gjitha sa më sipër do të ishte fitimi vullnetar i shtetësisë së një vendi tjetër. Sipas ligjit për shtetësinë, një procedurë e tillë është një arsye e mjaftueshme për heqjen e shtetësisë ukrainase. Të tre të përmendur më sipër, përveç ukrainas, kanë edhe nënshtetësi izraelite, dhe Kolomoisky ka edhe shtetësi qipriote.

Meqenëse Ukraina ka komunitetin e pestë më të madh hebre në Evropë dhe të dymbëdhjetën më të madh në botë, nuk është për t'u habitur që ajo ka një numër kaq të madh njerëzish me ndikim me origjinë hebraike. Në vitin 2012, Qendra Menorah, ndoshta një nga qendrat më të mëdha të komunitetit hebre në botë, u hap në Dnipro, prej nga janë Kolomoiskyi dhe Korban.

Igor Kolomoiski

Emri më i famshëm në listë është oligarku Igor Kolomoyski. Kolomoisky është një simbol tipik i oligarkizimit të Ukrainës në vitet nëntëdhjetë. Në tranzicionin nga socializmi në kapitalizmin oligarkik që goditi zonat post-sovjetike, Kolomoisky u bë një nga njerëzit më të pasur në Ukrainë. Ai është një nga themeluesit e konglomeratit "Privat Group", me qendër në Dnipro, i cili zotëron Privat Bank - banka më e madhe tregtare në Ukrainë.

Përveç të qenit banka më e madhe tregtare, ajo është një nga bankat e pakta të mbetura në Ukrainë që nuk është në pronësi të huaj. Përveç kësaj, "Privat Group" kontrollon pothuajse të gjithë industrinë metalurgjike në Dnipro. Ajo ka 42% (duke e bërë atë aksionerin më të madh) të UKRNAFTA, kompania më e madhe e nxjerrjes dhe përpunimit të naftës dhe gazit natyror në Ukrainë. Sipas Forbes, Kolomoisky vlen një miliard dollarë. Megjithatë, ai vlerësohet të ketë pasur pasurinë më të lartë në vitin 2010, kur kishte 6,2 miliardë dollarë.

Igor Kolomojski/Foto VLADYSLAV MUSIENKO / AFP / Profimedia

Për vite me radhë, ai përdori ndikimin e tij në betejat politike në Ukrainë. Pas përfundimit të mandatit të dytë të Presidentit Kuchma, Kolomoisky kundërshtoi Viktor Janukoviç dhe Partinë e tij të Rajoneve. Ata i dhanë pak mbështetje opsionit të atëhershëm pro-evropian të udhëhequr nga Victor Jushchenko. Megjithatë, Kolomoisky më së shumti kujdesej për interesat e tij dhe në konfliktin e mëvonshëm midis dy kampeve në koalicionin Portokalli, ai ndonjëherë mbështeti Jushçenkon dhe nganjëherë Timoshenkon.

Për më tepër, Kolomoisky ishte gjithashtu guvernatori i përkohshëm i rajonit Dnipropetrovsk, në vitin 2015 ai u shkarkua nga Presidenti Poroshenko.
Kështu, në zgjedhjet e fundit presidenciale, Kolomojski luajti një rol të rëndësishëm. Ai ishte larg nga një rival i Presidentit Zelenski dhe qeverisë aktuale. Po flasim për një person që praktikisht i hapi rrugën presidentit të ardhshëm.

Hapësirë ​​e madhe mediatike

Kolomoski zotëron edhe kanalin televiziv 1+1, në të cilin u transmetua seriali Shërbëtori i Popullit, në të cilin vetë Zelenski u shfaq në fushatën e tij presidenciale. Mbështetja e Kolomoiskit dhe njerëzve përreth tij nuk u kufizua vetëm në hapësirën e gjerë mediatike. Kuadrot e atij mjedisi oligarkik u integruan që në fillim në fushatë dhe më vonë disa hynë në parlament.

Motivimi i oligarkëve për të mbështetur Zelensky ishte specifik. Ish-presidenti Poroshenko vendosi të shtetëzonte Privat Bank në vitin 2015 dhe Kolomoisky nuk mund të lejonte që Poroshenko të bëhej president edhe një herë. Përveç kësaj, në prill 2019, FBI nisi një hetim që përfshin Kolomoisky dhe disa biznesmenë të tjerë ukrainas mbi marrëdhëniet e tyre në Virxhinia Perëndimore dhe Ohio. Gjykata amerikane tha dhe përshkroi se si Kolomoisky përdori kontrollin e tij mbi Privat Bank për të transferuar para nga Ukraina në SHBA përmes kompanive guaskë dhe llogarive offshore.

Petro Poroshenko
Petro Poroshenko / Foto: EPA-EFE / SERGEY DOLZHENKO

Genadi Korban

Ngjashëm me Kolomoisky, Korban është gjithashtu një "hibrid post-sovjetik" i biznesmenit dhe politikanit. Ndërsa Kolomoiski ishte guvernator, Korban ishte zëvendësi i tij. Por lidhja me Kolomoiskin shkon ende pak më tej në të kaluarën. Në vitet 1990, Korban u bë partneri i biznesit të Kolomojskit. Në vitin 2005, Korban u emërua në bordin mbikëqyrës të UKRNAFTA, një kompani me shumicë në pronësi të Privat Group.

Pasuria e tij vlerësohet në 55 milionë dollarë. Në vitin 2015, ai themeloi partinë lokale UKROP, e cila ishte opozita e Poroshenkos. Në nivel kombëtar, partia nuk ka rëndësi të madhe, por fitoi shumicën në zgjedhjet lokale dhe kryetar i komunës Dnipro u bë Boris Filatov. Korban, natyrisht, është një mik i ngushtë i kryebashkiakut Boris Filatov. Në përgjithësi, të dy sundojnë qytetin.

Genadi Korban/Foto NurFoto / Editoriali Shutterstock / Profimedia

Jo shumë kohë pas zgjedhjeve, ai përfundoi në paraburgim pas bastisjeve dramatike që synonin zyrat e UKROP në të gjithë vendin ku përfshiheshin rreth 500 oficerë të Shërbimit të Sigurimit, për të cilin Korban fajësoi Poroshenkon, me të cilin kishte një grindje publike në atë kohë. Ndoshta, arrestimi i Korban ishte një vazhdim i konfliktit midis Poroshenko dhe Kolomoisky. Si pjesë e grupit të mbledhur rreth Kolomoisky, ai iu bashkua fushatës së Zelenskyit, por e bëri këtë edhe për arsye personale, në mënyrë që Poroshenko të humbiste zgjedhjet e ardhshme.

Marrëdhëniet midis presidentit dhe qeverisë lokale në Dnipro

Që kur Zelenskiy erdhi në pushtet, qeveria lokale në Dnipro ka një marrëdhënie mjaft të vështirë me zyrën e presidentit. Në vitin 2019, Filatov lëshoi ​​një ultimatum, duke kërcënuar se do të largohej nga posti i kryetarit të bashkisë nëse Ura Qendrore në Dnieper nuk përfundonte. Më pas kanë ardhur hetimet në bashkinë dhe inspektimet e punonjësve të policisë për të kontrolluar fondet e buxhetit.

Zyra e presidentit dhe pushteti vendor arritën të gjenin një gjuhë të përbashkët. Që nga fillimi i luftës, Korban dhe Filatov kanë udhëhequr mbrojtjen e zonës. Si rezultat, ata forcuan më tej pozitat e tyre në atë zonë. Por kjo nuk është arsyeja kryesore e këtij konflikti.

Boris Filatov/ Foto Mykola Miakshykov / Avalon / Profimedia

Së fundmi, kongresmenja amerikane me rrënjë ukrainase, Victoria Spartz, ka telefonuar shefin e kabinetit të presidentit të Ukrainës, Andriy Yermak, në kohën e krizës së inteligjencës që ndodhi në Ukrainë, kur Presidenti Zelensky shkarkoi kreun e Shërbimit të Sigurisë të Ukrainës. dhe mikun e tij prej kohësh. Ajo e quajti atë një "problem të brendshëm afatgjatë" dhe praktikisht bëri thirrje për zgjidhjen e tij.

Zyra e presidentit beson se thirrja erdhi pasi Korban dhe Filatov informuan rrejshëm kongresmenen. Kongresmenja është në marrëdhënie të mira me Filatovin dhe këtë tezë e ka shprehur edhe këshilltari i shefit të kabinetit të presidentit, Oleksij Arestovic.

Heqja e shtetësisë

Në një intervistë për mediat ukrainase, një nga anëtarët e rrethit të ngushtë të Presidentit Zelensky tha: "Nuk bëhet fjalë për heqjen e shtetësisë. Ajo procedurë nuk ekziston. Bëhet fjalë për përfundimin. Me fjalë të tjera, mund të ketë rinovim”.

Për shkak të kompleksitetit të burokracisë ukrainase, fshehtësisë së dekretit, si dhe mundësisë së një konflikti të hapur, dekreti nuk duket të jetë një hakmarrje plotësisht e hapur, sepse përveç Kolomoisky dhe Korban, disa të tjerë më pak të njohur. njerëzit mbetën pa shtetësi. Një shembull është Vadim Rabinovich i përmendur, i cili nuk ka asnjë lidhje me këtë "hakmarrje". Po ashtu pretendohet se në atë rreth pa shtetësi ka rënë edhe një përfaqësues nga radhët e partisë në pushtet.

Teksti është marrë nga kroatishtja "Indeks“ është komenti i gazetarit Ivan Çoviq.

Video e ditës