Zelensky: Vullneti politik i Perëndimit është i nevojshëm për t'i siguruar Ukrainës asetet e nevojshme ushtarake

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbrëmë u bëri thirrje partnerëve perëndimorë të Ukrainës që të gjejnë vullnetin politik për t'i siguruar Kievit furnizimet e nevojshme ushtarake ose bota do të përballet me "një nga faqet më të turpshme të historisë". Zelensky e dërgoi apelin në një kohë kur paketa amerikane e ndihmës ushtarake dhe të tjera është e bllokuar për shkak të mosmarrëveshjeve në Kongres.

Ndërsa lufta hyn në vitin e saj të tretë, forcat ruse kanë bërë pak përparim rreth 1.000 kilometra nga vija e frontit, megjithëse linjat e betejës janë zhvendosur pak në muajt e fundit. Zelensky, në një fjalim të rregullt video të mbrëmjes, theksoi se bota duhet të "reagojë me vendosmëri" për të siguruar që lufta të bëhet një përpjekje "e pashpresë" për Putinin, i cili dëshiron vetëm "luftë dhe vdekje".

- Ata duhet të ndjejnë sa më shumë që ka një forcë që shkatërron ata që shkatërrojnë jetën. Ne mund të kujdesemi për këtë. “Secili nga partnerët tanë e di se çfarë nevojitet”, tha ai. “Gjëja kryesore është vullneti politik për ta bërë këtë, për të siguruar furnizimet që do të jenë të dobishme, vuri në dukje Presidenti i Ukrainës.

"Nëse nuk është kështu, do të jetë një nga faqet më të turpshme në histori nëse Amerika dhe Evropa humbasin ndaj Shahedit iranian (dronët) ose avionëve luftarakë rusë." Ukraina, tha ai, "po pret për furnizime që janë thelbësore dhe ne jemi duke pritur, veçanërisht për vendimin amerikan. Mbështetja është vërtet e nevojshme”.

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA-së është nën presion për të miratuar një paketë të sigurisë kombëtare prej 95 miliardë dollarësh që do të ofronte ndihmë për Ukrainën dhe Izraelin, si dhe për Indo-Paqësorin. Projektligji u miratua nga Senati muajin e kaluar me një votim 70-29, por Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Johnson, ka kundërshtuar dërgimin e projektligjit të ndihmës në katin e Dhomës për votim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës