Zelensky: Që nga fillimi i luftës, 31.000 ushtarë ukrainas kanë vdekur

Volodymyr Zelensky në Oslo / Foto EPA-EFE/Javad Parsa /

Që nga fillimi i pushtimit rus dy vjet më parë, "31.000 ushtarë ukrainas kanë vdekur" dhe ushtria ruse "humbi gjashtë herë më shumë", tha Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky gjatë një konference për shtyp në Kiev me rastin e dyvjetorit të pushtimi rus.

“Nuk ishin 300.000 apo 150.000 të vrarë, siç po gënjen Putin... Por megjithatë, kjo është gjithashtu një humbje e madhe për ne”, tha Zelensky.

Ai shtoi se nuk do të jepte numrin e të plagosurve sepse kjo do të ndihmonte Rusinë në hartimin e planeve ushtarake.

Ukraina nuk ka raportuar për viktimat e saj ushtarake që nga fundi i vitit 2022, kur këshilltari i Zelenskyit, Mykhailo Podolyak, tha se 13.000 ushtarë ukrainas ishin vrarë që nga fillimi i luftës më 24 shkurt 2022.

Putini nuk do të më telefonojë, ai nuk ka celular

“Nuk ka celular, si mund të më telefonojë? Dhe nuk kam përdorur telegraf që nga viti 1917. Ai nuk do të më telefonojë, nuk do që kjo luftë të përfundojë”, kështu iu përgjigj Zelenski pyetjes së një gazetari se a do t'i përgjigjej telefonit nëse Putini e thërriste.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje tjetër - a po humbet Ukraina në këtë luftë dhe a është koha për të folur me Putinin, ai u përgjigj: "A është e mundur të flasësh me një njeri të shurdhër?" A është e mundur të flasësh me një njeri që vret kundërshtarët e tij?”.

Ai tha se pala ukrainase do të ofrojë një platformë në të cilën Putini mund të pajtohet se e ka humbur këtë luftë dhe se ky është një gabim i madh.

A do ta humbasë Ukraina këtë luftë?

“Më e vështira ka qenë 24 shkurti i dy viteve më parë. Nuk ka mundësi të humbasim. Nëse humbasim, nuk do të ekzistojmë. Prandaj, një fund i tillë i luftës për jetën tonë definitivisht nuk na përshtatet”, tha Zelenski.

Gjysma e ndihmës perëndimore nuk po arrin më

Deklarata e Zelensky për humbjen e jetëve të ushtarëve ukrainas erdhi menjëherë pasi ministri i mbrojtjes tha se gjysma e ndihmës perëndimore për Ukrainën deri më tani është vonuar, gjë që ai thotë se po i kushton jetë dhe territor.

“Për momentin, angazhimi i Perëndimit nuk shoqërohet me dhënien e ndihmës”, tha Rustam Umerov sot në një fjalim televiziv.

Umerov tha se mungesa e armëve dhe municioneve e vendos Ukrainën në një pozitë edhe më të pafavorshme "në matematikën e luftës".

“Po bëjmë gjithçka është e mundur dhe e pamundur, por ulja e ofertës po na dëmton”, tha ai.

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius paralajmëroi në nëntor se planet për të dorëzuar një milion predha artilerie deri në mars nuk do të përmbusheshin.

Në janar, Bashkimi Evropian (BE) njoftoi se pak më shumë se gjysma e këtyre fondeve do të arrinin në Ukrainë deri në afatin përfundimtar dhe se shuma e plotë e premtuar nuk do të transferohej deri në fund të vitit 2024.

Shefi i politikës së jashtme dhe sigurisë së BE-së, Josep Borrell, fajësoi mungesën e kapaciteteve prodhuese, por Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se aleatët po rrisin prodhimin.

Kievi shpesh qorton aleatët e tij perëndimorë se nuk kanë furnizuar mjaftueshëm armë, municion dhe pajisje ushtarake për t'iu kundërvënë Rusisë.

Zelensky tha se kundërofensiva ukrainase u vonua vitin e kaluar pikërisht për shkak të mungesës së armëve. Për humbjen e Avdejevkës, Zelensky fajësoi pjesërisht dobësimin e mbështetjes perëndimore në armë.

Presidenti amerikan Joseph Biden fajësoi Kongresin për bllokimin e një pakete të re ndihme ushtarake prej 60 miliardë dollarësh për Ukrainën, duke çuar në rënien e Avdeevka. Nga Brukseli thanë se në dy vjet i dhanë Kievit deri në 160 miliardë ndihma.

Pavarësisht vonesës në dorëzimin e ndihmës së re, kryeministri ukrainas u duk optimist.

"Ne jemi thellësisht të bindur se Shtetet e Bashkuara nuk do të largohen nga Ukraina për sa i përket mbështetjes financiare dhe mbështetjes ushtarake dhe të armatosur," tha Denis Shmyal të dielën.

Udhëheqësit perëndimorë ishin në Kiev të shtunën për të shprehur solidaritetin me Ukrainën në ditën që shënon dy vjet nga fillimi i luftës. Ata pretendojnë se Rusia gjithashtu ka probleme në sigurimin e municionit dhe armëve të mjaftueshme.

"Kapaciteti rus i prodhimit të municioneve vendase është aktualisht i pamjaftueshëm për të përmbushur nevojat e konfliktit në Ukrainë," pohoi një zyrtar perëndimor pa emër.

Ndërkohë, kreu i shërbimit të sigurisë të Ukrainës tha të dielën se 47 rrjete ruse të spiunazhit që vepronin në Ukrainë u zbuluan vitin e kaluar.

Vasil Manyuk shtoi se më shumë se 2.000 "tradhtarë" të dyshuar janë arrestuar që nga fillimi i pushtimit rus.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës