Zelensky pret që konferenca e paqes të rrisë presionin ndaj Moskës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky beson se konferenca e paqes për Ukrainën, e cila po mbahet në Zvicër, do të rrisë presionin ndaj Moskës, por pjesëmarrësit e tjerë në forum nuk janë aq optimistë, raportoi DPA.

"Në takimin dyditor, ku marrin pjesë 92 vende dhe tetë organizata ndërkombëtare, u përsërit se me përpjekje të përbashkëta është e mundur që lufta të përfundojë dhe të arrihet paqja", tha Zelenski sot pak para se delegacionet të fillojnë të diskutojnë këtë temë. .

Megjithatë, presidentja zvicerane Viola Amherd nuk ka pritshmëri kaq të mëdha, vëren DPA.

– Qëllimet tona janë modeste – tha ajo, duke shpjeguar se qëllimi i konferencës është të inkurajojë fillimin e një procesi për të arritur një paqe të qëndrueshme dhe të drejtë.

Rëndësia e së drejtës ndërkombëtare si bazë e rendit ndërkombëtar është kyç për këtë, tha Amherd.

- Sulmi i Rusisë e shkel atë në mënyrën më të theksuar - tha Amherd.

Rusia nuk u ftua të merrte pjesë në konferencë, dhe as Kina, një aleate e rëndësishme e Moskës.

Në takim u diskutua gjithashtu për marrjen e mbështetjes më të gjerë të mundshme ndërkombëtare për planin e paqes të Ukrainës, i cili parashikon tërheqjen e plotë të Rusisë nga territori ukrainas.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës