Zelensky: Ne siguruam kontrollin mbi zonat në pjesën veriore të rajonit të Kharkiv

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha sot se forcat ukrainase kanë siguruar kontrollin mbi zonat në pjesën veriore të rajonit të Kharkiv ku trupat ruse hynë këtë muaj.

"Ushtarët tanë tani kanë arritur të marrin kontrollin luftarak mbi zonën kufitare në të cilën hynë pushtuesit rusë", tha Zelenski në fjalimin e tij të natës me video.

Komentet e Zelensky, pas një takimi të zyrtarëve ushtarakë dhe rajonalë në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, dukej se ishin në kundërshtim me ato të zyrtarëve rusë.

Victor Vodolatsky, një anëtar i dhomës së ulët të parlamentit, Duma, tha se forcat ruse kontrollojnë më shumë se gjysmën e territorit të qytetit kufitar të Vovchansk, cituar nga agjencia e lajmeve Tass.

Vodolacki tha se sapo të sigurohet Vovchansk, forcat ruse do të lëvizin në tre qytete në rajonin e Donetskut të Ukrainës lindore: Slavyansk, Kramatorsk dhe Pokrovsk.

 

PRESIDENTI Volodymyr Zelensky tha sot se forcat ukrainase kanë siguruar kontrollin mbi zonat në pjesën veriore të rajonit të Kharkivit ku ushtarët rusë kanë hyrë këtë muaj.

 

"Ushtarët tanë tani kanë arritur të marrin kontrollin luftarak mbi zonën kufitare në të cilën kanë hyrë pushtuesit rusë," tha Zelensky në fjalimin e tij video gjatë natës.

 

Rusët pretendojnë se kontrollojnë më shumë se gjysmën e Vovchansk

Komentet e Zelensky, pas një takimi të zyrtarëve ushtarakë dhe rajonalë në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, dukej se ishin në kundërshtim me ato të zyrtarëve rusë.

 

Victor Vodolatsky, një anëtar i dhomës së ulët të parlamentit, Duma, tha se forcat ruse kontrollojnë më shumë se gjysmën e territorit të qytetit kufitar të Vovchansk, cituar nga agjencia e lajmeve Tass.

 

Vodolacki tha se sapo të sigurohet Vovchansk, forcat ruse do të lëvizin në tre qytete në rajonin e Donetskut të Ukrainës lindore: Slavyansk, Kramatorsk dhe Pokrovsk.

Reuters nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur raportet nga fusha e betejës nga asnjëra palë.

Forcat ruse depërtuan në zonat kufitare të rajonit Kharkiv të Ukrainës këtë muaj dhe Ministria ruse e Mbrojtjes tha se ata kishin siguruar kontrollin e rreth 12 vendbanimeve.

Zelensky dhe zyrtarë të tjerë ukrainas kanë shpallur sukses në "stabilizimin" e zonës.

Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë së Ukrainës tha në një raport të mbrëmjes se situata në Vovchansk është "e tensionuar, por nën kontrollin e forcave të mbrojtjes".

– Ushtria ruse ka nisur sot terrorin ajror mbi këtë qytet. Tetë bomba thërrmuese goditën qytetin, thuhet në deklaratë, duke shtuar se të paktën dy vendbanime të tjera në veri të Kharkivit u sulmuan.

Blogerët ushtarakë ukrainas thanë se trupat ukrainase po frenoheshin rreth Vovchansk dhe se forcat ruse po përdornin më pak këmbësorie në zonë dhe në vend të kësaj qëllonin nga një distancë, me saktësi të kufizuar.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës