Zelensky: Të paktën 500 fëmijë kanë vdekur që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski tha sot se të paktën 500 fëmijë ukrainas u vranë në luftën e Rusisë kundër vendit të tij. Ai tha këtë pasi ekipet e shpëtimit nxorrën trupin e një vajze dyvjeçare nga rrënojat u vra në një sulm rus mbrëmë në qytetin qendror të Dnieper.

“Armët ruse të urrejtjes që vazhdojnë të marrin dhe shkatërrojnë jetën e fëmijëve ukrainas çdo ditë kanë vrarë qindra të cilët janë zhdukur që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt 2022”, tha presidenti ukrainas në një deklaratë.

"Shumë prej tyre mund të bëhen shkencëtarë, artistë, kampionë të famshëm sporti për të kontribuar në historinë e Ukrainës," tha ai.

Ai shtoi se është e pamundur të përcaktohet numri i saktë i fëmijëve të vdekur sepse disa zona janë nën pushtimin rus.

“Ne duhet të durojmë dhe ta fitojmë këtë luftë”. E gjithë Ukraina, i gjithë populli ynë, të gjithë fëmijët tanë, duhet të çlirohen nga terrori rus”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës