Zelensky shpall një Samit të dytë të Paqes: Disa vende kanë shprehur tashmë gatishmërinë e tyre për të pritur

Ursula von der Leyen, Presidente e Komisionit Evropian, (L) flet me Presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë Samitit të Paqes/EPA/EFE

Pas samitit dy-ditor të paqes të Ukrainës në Zvicër, së shpejti duhet të pasojë një takim i dytë, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky para përfundimit të seancës.

Përgatitjet për këtë duhet të zgjasin vetëm disa muaj, jo vite, tha Zelensky pasi përfaqësuesit e njëqind vendeve dhe disa organizatave u mblodhën në resortin e hoteleve malore të Buergenstock pranë Lucernit.

"Disa vende kanë shprehur tashmë gatishmërinë e tyre për të pritur një samit të tillë," tha Zelensky.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se një parakusht për pjesëmarrjen e Rusisë në samit do të ishte përkushtimi i Moskës ndaj Kartës së OKB-së.

Deklarata përfundimtare e samitit, e nënshkruar nga 80 vende, nuk përmend konferencën e ardhshme.

Presidentja zvicerane Viola Amherd tha se në konferencë u prezantuan perspektiva të ndryshme, por theksoi se ishte vetëm diskutimi i parë i nivelit të lartë mbi procesin e paqes. Ajo tha gjithashtu se janë krijuar disa parakushte thelbësore për rrugën drejt përfundimit të luftës në Ukrainë.

"Fakti që shumica dërrmuese e vendeve të pranishme ranë dakord me njoftimin e Burgenstock tregon se çfarë mund të arrijë diplomacia dhe puna me durim," shtoi Amherd.

Rusia nuk ishte e ftuar në këtë ngjarje, por nuk tregoi interes për të marrë pjesë. Në të njëjtën kohë, samiti ishte një përpjekje e Perëndimit për të përfshirë vende të tjera, si ato nga Amerika e Jugut, Azia dhe Afrika, në përpjekjet për paqe të bazuara në të drejtën ndërkombëtare.

Ukraina bëri thirrje për një paqe "të drejtë dhe të qëndrueshme" dhe presidenti ukrainas Zelensky tha se Kina duhet t'i çojë propozimet e saj të paqes se si t'i japë fund luftës me Rusinë drejtpërdrejt në Ukrainë, dhe jo përmes mediave.

Paqja kërkon dialog nga të dyja palët – mesazhe nga Samiti i Paqes në Zvicër

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës