Zelensky njofton kthimin në Lisichansk: Ushtria jonë është tërhequr, por ne do të kthehemi

Volodymyr Zelensky, President i Ukrainës / Foto: EPA-EFE / SERGEY DOLZHENKO

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy e pranoi këtë të dielën Forcat ukrainase u tërhoqën nga Lisichansk në Donbass, por njoftoi se taktikat e ushtrisë dhe armët e reja do të përdoren për të rimarrë kontrollin e zonës.

“Nëse komandantët e ushtrisë sonë tërheqin njerëzit nga disa pika të frontit ku armiku ka epërsi të armatosur, dhe kjo vlen edhe për Lisichansk, kjo do të thotë vetëm një gjë”, tha Zelensky në fjalimin e mbrëmjes. “Se do të kthehemi falë taktikave tona dhe përshpejtimit të shpërndarjes së armëve moderne”, shtoi ai.

Media shtetërore ruse raportoi të dielën në mëngjes se forcat ruse dhe separatiste kishin marrë kontrollin e plotë të Lisichansk, qyteti i fundit i madh ukrainas në rajonin e Luhansk, pas rënies së Severodonetsk.

Sipas një njoftimi për shtyp të ministrisë ruse, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu informoi presidentin rus Vladimir Putin se "i gjithë rajoni i Luhanskut është çliruar".

Video e ditës